Materiał Partnera Ogród żwirowy – niebanalny wygląd i łatwość w pielęgnacji roślin.

Ogród żwirowy – niebanalny wygląd i łatwość w pielęgnacji roślin.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego pragnie, by teren wokół budynku prezentował się atrakcyjnie. Założenie ogrodu to doskonałe rozwiązanie nie tylko ze względów estetycznych, ale też rekreacyjnych. Nie ma nic przyjemniejszego niż poranna kawa wypita w otoczeniu kolorowych i pięknie pachnących roślin czy odpoczynek wśród zieleni. Ogrody żwirowe cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie?

Piękny ogród bez wyrzeczeń

Żwir i inne drobne kruszywo już od wieków stosowano do pokrycia dużych ogrodowych powierzchni. Tendencja ta jest wyraźnie zauważalna zwłaszcza w ogrodach japońskich. W naszej ojczyźnie, żwirem częściej wysypywało się ogrodowe aleje, jednak od niedawna stosuje się go na większą skalę w projektowaniu terenów zielonych. Jak przekonuje specjalista z firmy Ogrody-Bernard Jakubik – najlepszy jest żwir niesortowany, twardy i bogaty w krzem. Zbyt kruche kamienie sprawią, że w ogrodzie zaczną pojawiać się dzikie rośliny. Decydując się na ogród żwirowy, maksymalnie skracamy czas potrzebny do pielęgnacji ogrodu. Większość zabiegów ogranicza się jedynie do regularnego podlewania i nawożenia roślin. Występowanie żwiru ogranicza konieczność odchwaszczania, dzięki czemu ogród na dłużej zachowuje swój nienaganny wygląd. Ponadto powierzchnie żwirową można wykorzystywać również jako taras, co jest ogromną zaletą zwłaszcza dla właścicieli małych działek budowlanych.

Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie żwirowym?

W żwirze bardzo dobrze prezentują się rośliny posadzone pojedynczo. Najlepiej zastosować w tym celu byliny lub drzewa i krzewy o niedużym wzroście, ale wyraźnym pokroju. Specjaliści bardzo często określają je mianem „roślin architektonicznych”. Wśród nich możemy wymienić trawy, liliowce, jukki, dziewanny, surmie czy klony palmowe. Na żwirze można także postawić dekoracyjne donice z wybranymi roślinami. Będą wtedy pięknie „odcinać” się od jednolitej powierzchni. Do aranżacji ogrodu można użyć także hortensji, magnolii, begonii czy bambusa.

Jak prawidłowo podlewać ogród żwirowy?

Tradycyjne podlewanie ogrodu żwirowego może spowodować wytrącanie się na kruszywie nieestetycznych osadów. Zazwyczaj charakteryzują się ona delikatnie pomarańczową barwą, która związana jest z dużym zażelazieniem wody. Najlepszym sposobem na podlewanie ogrodu żwirowego jest instalacja linii kroplującej, która dostarcza roślinom wodę wprost do korzeni. Ważne, by cały system był zamontowany w niewidoczny sposób, dlatego też to zadanie warto zlecić doświadczonemu specjaliście.

Opracowanie:

Ogrody - Bernard Jakubik

Rzeszów , Jazowa 25 lok. 28A

Podziel się