Materiał Partnera Od czego zacząć zakładanie ogrodu?

Od czego zacząć zakładanie ogrodu?

Badania potwierdziły, że spędzanie czasu w miejscach zielonych takich jak ogrody, napawa ludzi optymizmem. Jednak początek przygody z ogrodnictwem nie dla każdego jest łatwy, a sporo osób ma wiele wątpliwości odnośnie tego, od czego zacząć i jak mieć gwarancję, że przydomowy skwer spełni nasze oczekiwania i będzie miejscem przyjemnym oraz łatwym w utrzymaniu. Od czego warto zacząć zakładanie ogrodu?

Określ swoje oczekiwania i stwórz plan

Dla każdego z nas komfortowy i przyjazny ogród może oznaczać co innego. Dlatego zanim przejdziemy do prac warto zastanowić się, jak chcielibyśmy go wykorzystywać i czemu dokładnie ma nam służyć. Dla jednych istotne będzie wydzielenie przestrzeni do spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną, dla innych zaś bujna roślinność, ciesząca wzrok w okresie wiosenno-letnim. Wiele zależy też od powierzchni jaką mamy do zagospodarowania oraz od tego, ile funduszy chcemy przeznaczyć na ten poczet. Jeśli nasze cele są sprzeczne, a my obawiamy się popełnić błąd, powinniśmy skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Na rynku jest wiele firm zajmujących się projektowaniem ogrodów, które na początku dokładnie poznają oczekiwania klientów, a następnie dopasowują optymalne rozwiązania. Taką działalność prowadzi m.in. Beata Dziuby z przedsiębiorstwa Dziubex, działającego na terenie woj. opolskiego. Jej usługi ogrodnicze obejmują takie elementy jak tworzenie ogrodów skalnych, sadzenie roślin ozdobnych, a także wszystko to, co jest potrzebne przy zakładaniu przydomowych skwerów.  

Prace ziemne i utwardzenie nawierzchni

Po stworzeniu planu, czas na przejście do prac w terenie. Zaczynamy przede wszystkim od oczyszczenia ziemi z chwastów, a także utwardzenia wyznaczonych przez nas miejsc. Może to być stworzenie alejek z kostki brukowej lub żwiru, położenie płyt pod taras, a także wydzielenie miejsca na podjazd. Niezależnie od wyboru, na tym etapie najprawdopodobniej będziemy potrzebować pomocy zewnętrznych fachowców, którzy zbudują nawierzchnię w sposób profesjonalny i estetyczny.

Ustaw pergole i posadź rośliny

Po zakończeniu prac ziemnych nadszedł moment na organizację małej architektury ogrodowej takiej jak altany czy pergole, a także etap wymagający sporo wysiłku, czyli sadzenie roślin. Te ostatnie muszą być oczywiście dobrane do warunków jakie mamy do dyspozycji, czyli m.in. do rodzaju ziemi i stopnia naświetlenia ogrodu, w przeciwnym wypadku szybko uschną i nie będą cieszyć nas swoim wyglądem. Rośliny dobierajmy także do tego, ile czasu będziemy chcieli przeznaczyć na pielęgnację ogrodu i jaką wiedzą na ten temat dysponujemy.

Zakładanie przydomowych skwerów to pracochłonny proces, stąd też jeśli nie mamy na niego czasu, zastanówmy się nad zleceniem tego zadania firmie zajmującej się urządzaniem ogrodów.

Opracowanie:

Dziubex Beata Dziuba

Jakubowice 1

  • tel. 600 655 440

Podziel się