Artykuł sponsorowany Nowe sposoby aranżacji przestrzeni publicznej

Nowe sposoby aranżacji przestrzeni publicznej

Przestrzeń publiczna to pojęcie o szczególnym znaczeniu. To nasze wspólne miejsca, w których bywamy na co dzień – pracujemy, uczymy się, robimy zakupy, jemy czy podróżujemy. Dlatego wymagają one również szczególnej atencji i rozważnego planowania.


Nasze wspólne dobro

Przestrzeń publiczna stanowi nasze wspólne dobro, dlatego wszyscy powinniśmy zwracać uwagę na jej aranżację. Z końcem XX i początkiem XXI wieku mogliśmy obserwować przełom w kształtowaniu miejskich przestrzeni. Każdy, kto odwiedził w ostatnim czasie takie miejsca jak Barcelona, Kopenhaga czy Strassburg, wie, o czym mówimy. Nie tylko powstają zupełnie nowe miejsca i obiekty, ale też drugie życie dostają od miejskich projektantów te już istniejące. Historia i tradycja płynnie łączą się ze współczesnością oraz wykorzystaniem nowoczesnych technologii i materiałów. Nowe projekty diametralnie zmieniają krajobraz miast, nowa estetyka wymaga coraz bardziej śmiałych i innowacyjnych pomysłów. Dowodem tego są powstające biurowce, centra handlowe, muzea czy restauracje o zaskakującej stylistyce i niebanalnym wyglądzie.


Urbaniści w akcji

Jak zauważa specjalista z firmy KOSD, której produkty wykorzystywane są również do aranżacji parków, chodników czy ogrodów miejskich, można wyróżnić pewne stałe cechy dobrze zagospodarowanej przestrzeni miejskiej. Otóż musi być ona nie tylko estetyczna, ale też bezpieczna i funkcjonalna. W końcu są to miejsca, w których bywamy my wszyscy, również dzieci, osoby starsze czy niepełnosprawne. Miejscy urbaniści powinni uwzględniać te oczekiwania w swoich planach – jak również przygotowani na to, że zaprojektowane przez nich budynki, place i inne obiekty będą odwiedzane przez rzesze ludzi. Wszystkie realizacje powinny być trwałe, solidne i odporne na niszczące działanie czasu.


Trendy

W zakresie aranżacji przestrzeni publicznej pojawiają się trendy, które warto śledzić. Projektanci, również z Polski, bacznie przyglądają się innym projektom realizowanym w europejskich i światowych miastach. Niektóre z pomysłów daje się z sukcesem przenieść na rodzimy grunt, co więcej autorami niektórych projektów realizowanych np. w Warszawie bywają architekci z zagranicy. W czasach „globalnej wioski” dobre pomysły znaleźć można pod każdą szerokością geograficzną i wcale nie jesteśmy skazani na kompleksy wobec największych światowych metropolii. Ważne, by realizowane przez nas projekty były ciekawe i niebanalne, a do tego dobrze wpisywały się w swoje otoczenie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas