Materiał Partnera Niebanalne pomysły na zagospodarowanie wnęki

Niebanalne pomysły na zagospodarowanie wnęki

Wnęki w ścianach to duże wyzwanie aranżacyjne. Większości z nas kojarzą się one źle, ponieważ zmniejszają powierzchnię pomieszczenia. Najprościej zrobić w niej szafę – jest to rozwiązanie bardzo popularne. Wystarczy jednak niebanalny projekt, by z wnęki stworzyć ciekawy element aranżacji. Co poza szafą można zaplanować we wnęce?

Jedna wnęka, różne wykorzystanie

Wnęki mogą pełnić różnorodne funkcje, które warto dopasować do naszych potrzeb. To doskonałe miejsce na przechowywanie różnych rzeczy – wnękę można wówczas zabudować szafą lub półkami. Umieszczenie we wnęce obrazu czy rzeźby oraz dodanie odpowiedniego oświetlenia, nada jej funkcję dekoracyjną. W zależności od wielkości wnęka może stać się samodzielną strefą. Można ją z powodzeniem zmienić w kuchenny aneks, domową biblioteczkę lub miejsce wypoczynku.

Jak pomysłowo wykorzystać wnękę?

Wnęka w salonie potrafi spędzić sen z powiek. Tymczasem może stanowić doskonałe miejsce na stworzenie domowej biblioteczki. Wystarczy tylko zaprojektować mebel na wymiar, zaopatrzony w dużą liczbę półek, dostawić sofę oraz lampę i powstaje idealny kącik do czytania. Wnęki w salonie mogą też służyć jako strefa wypoczynku. Można w niej również urządzić małą garderobę według własnego projektu. Wnęki w sypialni niekoniecznie muszą pełnić funkcję szafy. Mogą się doskonale sprawdzić jako miejsce do spania.  Można w niej umieścić łóżko, stolik nocny, lampę. Taki kącik sypialny pozwoli oszczędzić miejsce w niewielkim pomieszczeniu. Jeśli wnęka znajduje się w odpowiednim miejscu salonu, warto spróbować zaaranżować ją na kominek. Ogień będzie wyglądał niezwykle we wnętrzu ściany. Warto przy okazji wygospodarować w niej również część przeznaczoną na przechowywanie drewna. Kolejnym sposobem na wykorzystanie wnęki w sypialni jest stworzenie w niej domowego biura. Można w niej umieścić biurko lub blat, a także różne szafki i półeczki. Wszystko zależy od ilości miejsca. Najlepiej zdecydować się na indywidualny projekt zabudowy wnęki, aby mieć pewność, że zostanie właściwie wykorzystana. Wnęka w okolicy kuchni to doskonałe miejsce na spiżarnię. Półki do przechowywania żywności i estetyczne drzwi rozwiążą kłopot nadmiaru słoików, przetworów i puszek. Wolną przestrzeń pod schodami można zaaranżować, wykorzystując maksimum miejsca. Wysuwane szuflady, wieszaki na odzież, wygodne siedzisko stworzą namiastkę garderoby i pozwolą zaoszczędzić dużo miejsca. Wnęka pod schodami to również doskonałe miejsce na przymocowanie rowerów.

Dobrze zaplanowane wnęki urozmaicają wnętrza i ułatwiają ich urządzenie. Nowoczesne meble umożliwiają ich konkretne wykorzystanie, stając się elementem dekoracyjnym.

Opracowanie:

Podziel się