Artykuł sponsorowany Nawadnianie ogrodów – jak wybrać system nawadniający?

Nawadnianie ogrodów – jak wybrać system nawadniający?

Jeśli masz ogród przy domu, pewnie rozważasz różne sposoby jego podlewania. Podlewanie wężem ogrodowym jest nie tylko czasochłonne, ale może także spowodować problemy, jeśli zbyt obficie podlejesz rośliny, które nie lubią nadmiaru wody, albo pominiesz jakiś fragment trawnika przez nieuwagę. Systemy automatycznego nawadniania ogrodów rozwiązują te problemy dzięki czujnikom wilgotności i zaprogramowanym sterownikom.

Z czego składa się system nawadniający?

Spotykane są różne rodzaje systemów nawadniających, dopasowane do zmiennej pogody, które pozwalają na racjonalne wykorzystanie wody. Zanim zainstaluje się taki system, warto poznać ich możliwości, oraz dowiedzieć się, z czego się składają. Te projektowane i zakładane przez fachowców z firmy Lawendowy Ogród składają się z systemu elastycznych rur polietylenowych, którymi dostarczana jest woda, studzienki rozdzielczej i zraszaczy.

W studzience rozdzielczej, połączonej z ujęciem wody, zamontowane są elektrozawory i czujniki, które podłączone są do sterownika. Sterownik odpowiada za uruchamianie podlewania stref w ogrodzie, w odpowiednio zaprogramowanej kolejności, oraz długością czasu pracy systemu. Czujniki odpowiedzialne są za monitorowanie wilgotności w ogrodzie i blokują uruchomienie go w wypadku, kiedy pada deszcz i podlewanie, nie jest potrzebne.

Jak działa system wodny w ogrodzie?

Elementy systemu nawadniającego, z których wypływa woda to zraszacze, mikrozraszacze i linie kroplujące. Przy projektowaniu i instalacji systemów wodnych są one dobierane przez ekspertów w zależności od rodzaju roślinności i jej potrzeb. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość zastosowania różnego rodzaju zraszaczy:

  • wynurzalnych, które nie pracując, są całkowicie schowane pod ziemią i niewidoczne, dzięki czemu nie stanowią utrudnienia dla pracy kosiarki, ani nie ma ryzyka, że się je uszkodzi przez nadepnięcie;

  • niewynurzalnych, które lepiej zastosować wśród wyższej roślinności, na przykład na rabatach kwiatowych, lub przy krzewach;

  • statycznych, czyli takich, które emitują stały strumień wody;

  • rotacyjnych, które podlewają teren w kształcie koła, lub jego wycinka.

Dobrze wykonany projekt systemu nawadniającego pozwoli na prawidłowe ustawienie parametrów urządzeń nawadniających oraz precyzyjne określenie miejsc, gdzie znajdą się elementy instalacji. Dzięki temu, że systemy nawadniające do ogrodu nie wymagają prawie zupełnie obsługi, dają nam dużą oszczędność czasu. Ich największą zaletą jest racjonalne zużycie wody, co czyni z nich instalacje przyjazne dla środowiska.

Opracowanie:

Lawendowy Ogród Tomasz Pietruczuk

Sulejówek , Bema 33

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas