Artykuł sponsorowany Najważniejsze elementy wyposażenia łazienki

Najważniejsze elementy wyposażenia łazienki

Łazienka to bardzo często użytkowane pomieszczenie. To w niej wykonuje się podstawowe czynności higieniczne, takie, jak mycie dłoni, zębów czy twarzy. Jest także miejscem, w którym bierze się kąpiel i robi pranie. Niezależnie od sposobu jej aranżacji i preferencji estetycznych, nie można się w niej obyć bez podstawowego wyposażenia. Czego zatem nie może zabraknąć w łazience?

Umywalka 

Służy nie tylko do podstawowych czynności higienicznych, takich, jak mycie dłoni, twarzy i zębów, ale też np. do zabiegów kosmetycznych lub delikatnego przepierania. Na rynku są dostępne umywalki podwieszane bądź przeznaczone do wkomponowania w szafkę łazienkową czy blat. Szczególnie te drugie są bardzo chętnie wybierane, bo gwarantują większą funkcjonalność i pozwalają na lepsze zagospodarowanie miejsca. Ważne jest, aby misa umywalki nie była zbyt mała lub płytka. W przeciwnym wypadku korzystanie z niej może być niewygodne i wiązać się z ryzykiem zachlapania podłogi.

Wanna albo kabina prysznicowa – oto jest pytanie 

To iście Hamletowski dylemat, przed którym staje bardzo wiele osób. Często jednak jego rozstrzygnięcie nie zależy tylko od indywidualnych preferencji użytkowników łazienki, ale też od warunków lokalowych. Zwolennicy wanny nie zawsze mogą sobie na nią pozwolić ze względu na ograniczenia przestrzenne. W przypadku dysponowania małą łazienką bardziej racjonalnym wyborem wydaje się kabina prysznicowa. Zajmuje ona znacznie mniej miejsca, ale nie zapewnia takiej wygody, jak wanna. Jeśli ktoś posiada niewielką łazienkę, a nie chce rezygnować z możliwości komfortowej kąpieli na leżąco, to dobrym rozwiązaniem dla niego może być wanna narożna. Istnieje również możliwość połączenia obu możliwości poprzez zakup kabino-wanny.

Oprócz osobistych upodobań i warunków lokalowych istotnym czynnikiem, który może wpływać na ostateczny wybór podstawowego wyposażenia łazienki, jest zużycie wody. Jak wiadomo, jest ono większe wtedy, gdy korzysta się z kąpieli w wannie. Jeżeli komuś zależy na oszczędnościach, to powinien postawić na kabinę prysznicową.

Niezależnie od tego, na którą z opcji się zdecydujesz, potrzebne są jeszcze inne elementy wyposażenia łazienki, przydatne nie tylko do wanny czy kabiny prysznicowej, ale też do umywalki.

Baterie łazienkowe  

Baterie oczywiście są niezbędne, bo to one zapewniają dostęp do bieżącej wody. Powinny ładnie wyglądać, ale też być jak najbardziej funkcjonalne. Najczęściej wybierana jest armatura sztorcowa, montowana bezpośrednio na umywalce. Dostępne są także baterie wolnostojące i ścienne (podtynkowe lub nadtynkowe). Jeśli chodzi o sposób operowania, to najpopularniejszym rozwiązaniem jest regulacja temperatury i strumienia wody za pomocą jednego uchwytu. Coraz rzadziej spotyka się baterie dwuuchwytowe. Z kolei nowoczesna armatura wyposażona w czujnik ruchu, który uruchamia strumień wody na określony czas, jest najczęściej spotykana w budynkach użyteczności publicznej, takich, jak biurowce czy galerie handlowe.

Przy wyborze baterii łazienkowych lepiej nie kierować się najniższą ceną. Najtańsze modele mają cienką i łatwą do zdarcia chromowaną powłokę. W droższej armaturze występuje grubsza warstwa, która w większym stopniu chroni przed zarysowaniami. W miarę możliwości należy dobierać baterie do kompletu z wanną, prysznicem czy umywalką. Wszystkie te elementy kupisz np. w Salonie Łazienek Mak w Szczecinie.

Muszla WC 

Dostępne są dwa rodzaje mis toaletowych: stojące i wiszące. Te pierwsze stanowią najczęściej wybierane i najbardziej uniwersalne rozwiązanie ze względu na niższą cenę, łatwość montażu i stabilność. Sedesy wiszące umieszcza się na stelażu podtynkowym, co sprawia, że mechanizm spłukujący jest wkomponowany w ścianę. Do muszli WC warto zastosować deskę wolnoopadającą, która zapewnia ciche i dyskretne korzystanie z toalety.

Płytki łazienkowe 

To stosunkowo drogi, ale i bardzo ważny element wyposażenia łazienki, bo na ogół znacząco wpływa na wygląd całego pomieszczenia. Istotny przy wyborze płytek jest nie tylko ich kolor, ale też styl, faktura i materiał, z jakiego są wykonane. Na szczęście wszyscy wiodący producenci wprowadzili takie rozwiązania, które powodują, że płytki są bardzo odporne na dużą wilgotność, jaka panuje w łazience, a także łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki temu nawet po wielu latach mogą prezentować się ładnie i modnie na ścianach i podłodze. Jeśli mają błyszczącą powłokę, mogą optycznie powiększać pomieszczenie, co jest istotne zwłaszcza w przypadku małej łazienki.

Meble do łazienki 

Jak już zostało wspomniane, popularnym rozwiązaniem jest obecnie umieszczanie umywalki w blacie lub w szafce łazienkowej. Posiadanie takiego mebla w łazience pozwala uniknąć bałaganu i sprawić, że wszystkie przedmioty, które niekoniecznie powinny znajdować się na wierzchu, są odpowiednio przechowywane. Jeśli dysponuje się większą przestrzenią, można nawet umieścić w łazience szereg szafek lub kilka mniejszych mebli rozmieszczonych w różnych miejscach. Możliwości w zakresie umeblowania są zresztą bardzo szerokie. Dostępne są blaty, komody, regały, słupki, szafki stojące i podwieszane czy półki. Ważne, aby rozmiary i kolorystyka mebli były dopasowane do innych elementów wystroju wnętrza i wszystkich urządzeń znajdujących się w łazience.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas