Artykuł sponsorowany Na problemy z kręgosłupem – kołdra wełniana

Na problemy z kręgosłupem – kołdra wełniana

Może wyda się to zaskakujące, ale na problemy z kręgosłupem bardzo polecane jest spanie... pod kołdrą z wełny. Tak właśnie – pod. Wydaje się oczywiste, że ważny jest materac, na którym się śpi, a nie to, co nad nami, ale okazuje się, że nie tylko on ma znaczenie, ale kołdra też. W jaki sposób kołdra wełniana wpływa dobroczynnie na nasz kręgosłup, dowiecie się z poniższego artykułu.

Typy kołder i ich zalety

Gdy kupujemy kołdrę, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy jest dostosowana do temperatury powietrza, tj. cieplejsza na zimę i mniej ogrzewająca latem; powinniśmy upewnić się, czy jest odpowiednio lekka i, co chyba najważniejsze, czy przepuszcza powietrze. Najczęściej możemy się spotkać z trzema ich typami kołder: puchową, syntetyczną lub wełnianą. Kołdry puchowe uważane są za najcieplejsze, lecz są też najcięższe, a przy tym rodzaje wypełnienia, stosunek puchu do pierza, i jakość tego ostatniego, mogą się znacząco różnić, w zależności od producenta. Nie wspominając już o producentach nieuczciwych, którzy do pierza dodają na przykład gąbki. Kołdry syntetyczne z kolei są bardzo lekkie, dość ciepłe i są jedynym wyborem w przypadku występujących alergii. Kołdry syntetyczne można bez problemu prać w pralce, ale niestety szybciej się one zużywają.

Nieco więcej o kołdrach wełnianych

Kołdry z wełny są dość ciężkie, cieńsze niż puchowe i są polecane przez lekarzy na różne dolegliwości związane ze stawami, reumatyzmem, bólami kości i kręgosłupa. W ramach działań profilaktycznych warto je też stosować, jeśli przywiązuje się wagę do zdrowego stylu życia. Oprócz kołder także poduszki i zagłówki z wełny mogą być stosowane jako podpora głowy i szyjnego odcinka kręgosłupa. Są stabilne, dzięki czemu zapewniają prawidłowe ułożenie szyi, a dodatkowo wełna ogrzewa kręgi. Wśród dolegliwości, na które wełniane kołdry wpływają korzystnie można wymienić:

    • korzonki,
    • zwyrodnienia stawów i kręgosłupa,
    • nerwobóle,
    • rwa kulszowa,
    • bóle pourazowe,
    • problemy reumatyczne,
    • stany zapalne mięśni, ścięgien i wiązadeł
    • zaburzenia termoregulacji
    • zaburzenia krążenia
    • schorzenia nerek
    • odleżyny

    Pościel wełniana może także być stosowana w przypadku alergii na pierze i puch, aczkolwiek ostrożnie. Dzięki jej właściwościom nie gromadzi kurzu ani potu, więc nie rozwijają się w niej roztocza. Natomiast dzięki zawartości lanoliny i sprężystości runa, zabrudzenia utrzymują się na powierzchni kołdry, nie przenikają w jej głąb, więc łatwo jest taką kołdrę wyczyścić.

    Dobroczynny wpływ wełny

    Wełna to produkt naturalny i ekologiczny. Jest pozyskiwana podczas strzyżenia owiec, które temu procesowi poddawane są z korzyścią nie tylko dla hodowców, ale i dla nich samych, gdyż są to zwierzęta, u których rośnięcie włosia jest stałe i jeśli nie są regularnie strzyżone, filcuje się ono i zagraża zdrowiu owiec. Wełna zawiera naturalny tłuszcz zwierzęcy – lanolinę, która powleka każdy włos. Jest to substancja działająca niekorzystnie na bakterie i roztocza, a także usuwająca na zewnątrz wszelki brud. Prawdziwa wełna ma bardzo wydajne własności higroskopijne, czyli do wchłaniania wody, przy czym nie staje się przez to bardziej mokra, lecz odprowadza wodę na zewnątrz, gdzie ona po prostu odparowuje. Dlatego jest kołdra wełniana, na przykład od firmy Koppol, jest idealna dla osób, które się pocą. Dzięki wchłanianiu i odprowadzaniu wody z potu, kołdra wełniana ma też świetne wartości termoregulacyjne. Wszyscy znamy dobrze uczucie kłucia i swędzenia po założeniu swetra z góralskiej wełny owczej. Ten efekt to po prostu mikro-masaż, który jest niezmiernie korzystny i wpływa na sprawność układu krążenia. Poprzez masowanie zakończeń nerwowych pomaga także w zmniejszeniu napięcia i różnego rodzaju bólów.
    Pościel z wełny jest nieco bardziej wymagająca, jeśli chodzi o utrzymanie czystości, gdyż nie można jej prać w pralce. Najlepsze jest pranie tzw. suche, to jest przecieranie za pomocą mokrej gąbki. Można także prać ją w rękach, ale nie wyżymać, lecz pozostawić rozłożoną do wyschnięcia. Do prania wełny należy używać środków zawierających lanolinę.

    Podziel się

    Szukamy klientów

    Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

    Reklamuj się u nas