Artykuł sponsorowany Na czym polega wertykulacja trawnika?

Na czym polega wertykulacja trawnika?

Trawnik po okresie zimowym zazwyczaj nie prezentuje się zbyt dobrze. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby przywrócić mu piękny wygląd. Można to uczynić w relatywnie łatwy sposób, decydując się na wykonanie tzw. wertykulacji, czyli jednego z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, którym poddaje się ogrodową roślinność. Warto dowiedzieć się, na czym polega taki proces oraz jakie są jego najważniejsze korzyści.

Czym jest wertykulacja trawnika?

Mianem wertykulacji najczęściej określa się zabieg pielęgnacyjny, którego istota sprowadza się do wykonywania pionowego nacinania darni na głębokość do 15 mm. W ten sposób definitywnie eliminuje się obumarłe części roślin, pokrywające trawnik grubym filcem, przepuszczającym jedynie śladowe ilości wody i powietrza. Pracownicy takich firm, jak Ogrodowe Pogotowie, najczęściej przeprowadzają wertykulację w kwietniu tuż po pierwszym koszeniu trawy. Zabieg ten zwykle należy powtórzyć jeszcze raz w ciągu roku w połowie września. Wówczas służy on usunięciu wszystkich pozostałości po lecie oraz przygotowaniu trawnika do okresu zimowego. Wertykulacja regularnie realizowana w odstępach czasowych wynoszących około pół roku efektywnie zapobiega również rozwojowi rozmaitych groźnych chorób trawy, niekorzystnie wpływających na jej stan. Po wertykulacji najczęściej zaleca się rezygnację z podlewania trawnika przez kilkadziesiąt kolejnych godzin. W dalszej kolejności dochodzi do napowietrzania murawy metodą jej nakłuwania. Dodatkowo na twardej, niesprzyjającej uprawom glebie można także pokusić się o wykonanie zabiegu piaskowania trawnika.

Sprzęt służący do wertykulacji

Wertykulację trawnika można efektywnie przeprowadzić tylko przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Osoby, których pasją jest ogrodnictwo w Tychach i w Mikołowe, zazwyczaj mają do wyboru zarówno wertykulatory elektryczne, jak i spalinowe. Pierwsze z wymienionych najlepiej nadają się  do oczyszczania z filcu murawy o relatywnie niewielkim metrażu. Pracują one cicho i wydajnie, nie zakłócając spokoju osób postronnych przebywających w danym ogrodzie lub na sąsiednich posesjach. System regulacji poziomu cięcia umożliwia ustawienie odpowiedniej głębokości cięcia, zgodnie z określonymi wymogami.

Osoby, które pasjonuje ogrodnictwo w Tychach czy Mikołowie, często decydują się również na zlecenie wykonania wertykulacji przy zastosowaniu urządzenia spalinowego. Modele te są bardzo proste w obsłudze. Do ich uruchomienia nie jest wymagane posiadanie dostępu do gniazdka elektrycznego. Dlatego świetnie nadają się do używania na większych terenach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas