Materiał Partnera Na czym polega działanie centrali alarmowych gsm?

Na czym polega działanie centrali alarmowych gsm?

System alarmowy służy do wykrywania i sygnalizacji ewentualnych zagrożeń związanych z włamaniem. Podstawowym elementem systemu alarmowego jest płyta główna, czyli tak zwana centrala alarmowa. Stosowana jest głównie w przemyśle, monitoringu wizyjnym, czy systemach wykrywania włamań. Umożliwia ona uzyskanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. W tym artykule dowiesz się, na jakiej zasadzie działają centrale alarmowe GSM oraz jaka jest ich rola.

Rola i działanie centrali alarmowych GSM

Centrala alarmowa zarządza całym systemem alarmowym i sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem chronionego obiektu. Jej rolą jest sprawdzanie i kontrolowanie urządzeń w systemie alarmowym. Mowa tutaj o czujkach, sygnalizatorach, kontrolerach czy szczelności systemu. Centrala decyduje o działaniu całego systemu, analizuje sygnały alarmowe, uruchamia sygnalizację oraz zdalnie powiadamia o zagrożeniach. Powiadomienie i zdalne sterowanie w centrali może być realizowane m.in. przy pomocy aplikacji mobilnej, SMS, PUSH (krótkie powiadomienia dźwiękowe), VOICE/CLIP (niezależne połączenie głosowe dla zdarzeń w systemie z komunikatami głosowymi), wiadomości e-mail, czy monitoring GPRS. Aby cały system alarmowy działał prawidłowo, należy pamiętać o doborze odpowiedniej centrali, umieszczeniu czujników w dobrych miejscach i zaprojektowaniu struktury kablowej.

Centrale alarmowe gsm stanowią najważniejszy element każdego systemu alarmowego. To one sterują pracą całego systemu i zbierają sygnały z zewnątrz. W przypadku awarii natychmiastowo nas o tym powiadamiają lub uruchamiają alarm. Im więcej wejść i wyjść posiadają, tym więcej urządzeń można podłączyć do systemu. Programowanie centrali alarmowej jest realizowane z poziomu komputera. Przy pomocy oprogramowania, instalator może zmieniać parametry pracy systemu. Warto tutaj dodać, że programowanie z poziomu komputera wymaga połączenia z centralą poprzez port mini USB.

Moduły GSM działają w standardowych technologiach wykorzystywanych przez operatorów telekomunikacyjnych. Ich montaż nie wymaga dodatkowych systemów telekomunikacyjnych w obiekcie. Wykorzystywany do tego celu jest zautomatyzowany dialer GSM alarmu. Dzięki niemu można szybko powiadomić o sytuacji alarmowej właściciela lub ochronę. W dobie ogólnodostępnej telefonii komórkowej, centrale alarmowe GSM są rozwiązaniem uniwersalnym, dlatego trudno sobie dziś wyobrazić niezawodnie działający system alarmowy bez powiadomień. Dodatkowo aplikacja na urządzenia mobilne umożliwia zdalne sterowanie centralą alarmową z każdego miejsca na świecie.

Jak wybrać centralę alarmową?

Centrala alarmowa może być różnorodna, przy czym istnieje możliwość dostosowania do potrzeb konkretnego użytkownika. Przy jej doborze należy zwrócić uwagę na ilość maksymalnych wejść – ich liczba równa się liczbie urządzeń, które możemy podłączyć przy systemie alarmowym. Jedna centrala może mieć 15 linii dozorowych z możliwością rozbudowy do 30 linii, a inna 16 linii dozorowych z możliwością maksymalnej rozbudowy do 64 linii. Bardzo popularne są centrale alarmowe hybrydowe, które obsługują czujniki przewodowe i bezprzewodowe z wbudowanym powiadomieniem na telefon.

Centrale alarmowe GSM bardzo dobrze łączą elektroniczny system sygnalizacji włamania z automatyką budynkową. Dostępne u nas warianty to Optima oraz Neo. Każdy z nich pozwala na budowę skutecznego i niezawodnego systemu alarmowego – zauważa specjalista z firmy Ropam Elektronik, która zajmuje się projektowaniem i produkcją urządzeń elektronicznych – głównie produktów do przesyłania danych i informacji poprzez sieć GSM.

Centrala alarmowa oprócz ilości wejść musi posiadać również dobre parametry. Może być nie tylko systemem przeciwwłamaniowym, ale również może współpracować z dedykowanymi sterownikami rolet, umożliwiać sterowanie oświetleniem czy obsługiwać czujnik temperatury, wilgotności i jakości powietrza.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas