Artykuł sponsorowany Meble pod wymiar - jak powstają?

Meble pod wymiar - jak powstają?

Wielu z nas chciałoby posiadać w swoim domu, mieszkaniu czy biurze meble, które wyróżnią się na tle pozostałych, aby wszyscy przybysze mogli stwierdzić, że nigdy czegoś takiego nie widzieli. Aby to się udało, trzeba zamówić meble na zamówienie, i to nie zwykłe meble, tylko meble o nietypowych kształtach, okrągłe czy też gięte. Sprawdź, w jaki sposób tego typu meble są wykonywane, oraz gdzie możesz je zamówić, aby spełniły Twoje oczekiwania!

Pozyskiwanie surowca oraz projektowanie

Oczywiście niezwykle ważną rolę gra drewno, które pochodzi ze specjalnych upraw. Po jego ścięciu, drewno transportowane jest do tartaku, w którym suszeniu oraz obróbce poddawane są pnie. Wybierane są odpowiednie deski, które następnie trafiają do stolarni. Oczywiście, zanim powstanie jakikolwiek mebel, tworzone są w pierwszej kolejności projekty. Standardowe modele mają już gotowe szablony, jednak przy zamówieniach indywidualnych oraz nietypowych, należy wszystko dokładnie zaplanować. Mowa tu o wyglądzie, wymiarach, zdobieniu oraz innych detalach. Z pozoru może wydawać się, że proces ten jest prosty, jednak jeśli chcemy uzyskać biegłość w projektowaniu mebli, musimy łączyć umiejętności pracy w programach z wiedzą z materiałoznawstwa i konstrukcji.

Gięcie drewna

Gięcia drewna można dokonać z wykorzystaniem różnych metod. Pierwszą z nich jest gięcie na gorąco, które polega na rozgrzaniu listewki nad unoszącą się parą. Listewkę należy trzymać w szczypcach przez około minutę. Pozwoli to na uzyskanie odpowiedniej elastyczności drewna oraz ułatwi jego gięcie w pożądany sposób. Możemy również podgrzać listewkę w kuchence mikrofalowej, jednak jest to znacznie rzadziej wykorzystywana metoda. Inną znowu metodą jest namoczenie listewki drewnianej w letniej wodzie przez kilka minut, a następnie przystąpienie do jej wyginania. Do wyginania drewna nadaje się drewno które nie jest nasiąknięte. Gdy jest nasiąknięte,  przy wyginaniu możemy zniszczyć wewnętrzną warstwę jego włókien. Najlepiej wyginają się drewna egzotyczne, czyli np. rosewood czy satinwood. Drewno przygotowywane do gięcia nie może posiadać żadnych skaz. Drewno przygotowuje się do gięcia poprzez toczenie, formatowanie oraz struganie. Następnie podlega ono obróbce mechanicznej, polegającej na cięciu, heblowaniu, frezowaniu, toczeniu i wyrównywaniu. Zabezpieczamy je, malujemy oraz lakierujemy. Gdy mebel jest skończony, może już zostać dostarczony do sklepu, w którym będzie czekał na nowego właściciela. Nietypowe kształty mebli jak widać powstają w wyniku wielu, skomplikowanych procesów. Powinniśmy zatem skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak np. Mono Wood, której specjalizacją są m.in meble drewniane na zamówienie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas