Artykuł sponsorowany Kiedy stosować perlit?

Kiedy stosować perlit?

Perlit ogrodniczy w postaci lekkich granulek stosuje się jako domieszkę do podłoża dla różnych roślin. Ze względu na swoje właściwości jest niezastąpiony w ogrodnictwie. Znajduje tu szereg zastosowań. Kiedy stosować perlit i w jaki sposób? Jakie korzyści wynikają z używania perlitu? To pytania, na które odpowiedzi musi poznać każdy, kto zajmuje się ogrodnictwem. Najpierw jednak wyjaśnijmy, co to jest perlit.

Co to jest perlit?

Perlit jest minerałem kwarcowym pochodzenia wulkanicznego. W jego skład wchodzą krzemionka oraz tlenek glinu, sodu, potasu, magnezu, wapnia i żelaza. Wydobywa się go przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego. Perlit ma strukturę gąbki, jest lekki i neutralny chemicznie. Sprzedaje się go w formie granulek o średnicy około 6 mm. Jego najważniejsze właściwości to:

  • zdolność zatrzymywania i oddawania wody – dzięki temu zapobiega szybkiemu wysychaniu podłoża, a co za tym idzie sadzonych w nim roślin;
  • napowietrza i spulchnia glebę – perlit pomaga dostarczyć do korzeni więcej tlenu, co korzystnie wpływa na jej wzrost i kondycję;

Kiedy stosować perlit?

Jakie zastosowanie ma perlit?

  • Warto go używać w przypadku gliniastego podłoża, ciężkiej, zwartej gleby, która utrudnia korzeniom dostęp do tlenu.
  • Sprawdza się także jako warstwa drenażowa w donicach. Stosowanie go zapobiega gniciu korzeni. Perlit jest też sterylny, co pozwala bezpiecznie używać go w przypadku roślin delikatnych, podatnych na choroby.
  • Jest niezastąpiony do rozmnażania wegetatywnego i generatywnego roślin oraz hodowli bezglebowej.
  • Wykorzystuje się go także przy uprawach hydroponicznych.

Perlit można kupić oddzielnie lub razem z podłożem. Gotowe mieszanki dedykowane konkretnym roślinom (np. podłoże do paproci) często zawierają go w składzie. Warto po nie sięgać zwłaszcza na początku przygody z ogrodnictwem. Dobrej jakości perlit oraz gotowe podłoża do roślin można zamówić na przykład w rzeszowskim sklepie ogrodniczym Zielony KLOMB.

Jak stosować perlit?

Jak należy zmieszać perlit z podłożem, żeby w pełni wykorzystać jego potencjał? Warto trzymać się zasady, by ilość perlitu wynosiła 10 do 30% objętości podłoża. 1 litr perlitu na 3 litry podłoża to zwykle optymalna proporcja. Użycie zbyt dużej ilości może pogorszyć jakość podłoża.

Używając perlitu, należy pamiętać, że po upływie roku, zaczyna chłonąć większe ilości wody niż początkowo. W przypadku roślin, które wolno rosną i wymagają przesadzania jedynie raz na kilka lat, korzystniej będzie użyć innego środka spulchniającego do podłoża.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas