Materiał Partnera Jakie są funkcje lakieru wykorzystywanego do ochrony mebli drewnianych?

Jakie są funkcje lakieru wykorzystywanego do ochrony mebli drewnianych?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że meble drewniane potrafią zachwycić swoją często niebanalną estetyką. Na wyjątkową uwagę zasługuje również uniwersalność zastosowania, ponieważ różnego rodzaju szafki, szafy, komody, stoły czy krzesła idealnie sprawdzą się zarówno w salonie, jak i w kuchni oraz w łazience. Aby zachować nienaganny wygląd drewna, wykorzystuje specjalistyczne lakiery. Dlaczego ich zastosowanie jest tak istotne?

Istotna funkcja ochronna


Głównym zadaniem lakieru jest oczywiście ochrona struktury drewna. I mowa tutaj zarówno o ewentualnych uszkodzeniach mechanicznych, jak i oddziaływaniu niekorzystnych warunków środowiskowych. Biorąc pod uwagę fakt, że nowoczesne techniki malarskie umożliwiają przeniknąć lakierowi w głąb drewna nawet na kilka milimetrów, powstała w ten sposób powłoka charakteryzuje się doskonałą wytrzymałością. To dzięki niej meble instalowane w pomieszczeniach o okresowo lub stale podniesionej wilgotności takich jak kuchnie oraz łazienki, nie są narażone na wchłanianie wody w postaci pary.

To bardzo istotne, ponieważ jak udowadniają badania przeprowadzone przez specjalistów oraz doświadczenia samych użytkowników, to właśnie wilgoć w największej mierze odpowiada za problemy związane z tzw. puchnięciem drewna, a co za tym idzie, jego wypaczaniem się oraz odkształcaniem. Wysokiej jakości lakier do mebli chroni również drewno przed wpływem promieni ultrafioletowych, co może okazać się niezwykle istotne w sytuacji, w której konkretny mebel ustawiony jest bezpośrednio przy oknie. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co z estetyką?


Klienci, którym w pierwszej kolejności zależy na wyeksponowaniu piękna słojów oraz rysunku drewna, mogą zdecydować się na wykorzystanie lakierów transparentnych. Niemniej jednak zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się produkty nadające meblom konkretny kolor, co wyjątkowo sprawdza się przede wszystkim podczas renowacji mebli, które lata świetności mają już za sobą. Na uwagę w tym przypadku zasługuje głównie wręcz nieograniczona ilość możliwych do wyboru barw oraz odcieni. Wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z najpopularniejszych palet kolorystycznych takich jak m.in. RAL oraz NCS.

Jak zaznaczają doświadczeni specjaliści z firmy Klonpłyt, odpowiednio dobrany lakier nie tylko nada meblom pożądanej barwy, ale także pomoże zapomnieć o wszystkich problemach związanych z wytrzymałością samego drewna. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego lakieru zdecydowanie warto poprosić o wykonanie niewielkiej próbki i sprawdzić, czy uzyskany odcień jest tym, czego oczekiwaliśmy. Warto także wyraźnie zaznaczyć, że ostateczny kolor po wyschnięciu lakieru, może być nieco inny na poszczególnych gatunkach drewna.

Opracowanie:

Podziel się