Materiał Partnera Jakie rośliny nadają się do formowania?

Jakie rośliny nadają się do formowania?

Strzyżone i formowane drzewa i krzewy prezentują się niezwykle stylowo w każdym ogrodzie. Dzięki nim nasz prywatny skrawek zieleni wydaje się bardziej uporządkowany i ciekawszy. Schludnie utrzymany ogród to wizytówka domowników oraz największa ozdoba posesji. Jednak nie wszystkim roślinom można nadawać określony kształt. Które gatunki drzew i krzewów lubią takie zabiegi?

W jaki sposób formuje się drzewa i krzewy?

Istnieje wiele technik formowania drzew i krzewów. Najczęściej ogrodnicy nadają roślinom kształty geometryczne – kul, sześcianów, spirali, tuneli czy ostrokątów. Bardziej utalentowane osoby potrafią zmienić zwykły krzew w dzikie zwierzę czy ludzką postać, lecz takie artystyczne popisy nie są stosowane powszechnie. W formowaniu roślin liczy się raczej prostota. To właśnie ona wywiera na nas największe wrażenie. Formowane drzewa i krzewy dominują w ogrodach japońskich i francuskich, lecz tak naprawdę można estetycznie wkomponować je w każdą przestrzeń. Pomoże w tym doświadczony specjalista z firmy Mielewczyk Ogrodnictwo.

Rośliny strzyże się nie tylko po to, by nadać im interesujący wygląd. Zabieg ten pozwala na usunięcie chorych i połamanych pędów. Ułatwia drzewom i krzewom rozrost oraz wymusza bardziej obfite kwitnienie. Dzięki formowaniu roślin do wnętrza ich korony dociera więcej światła, co umożliwia drzewom i krzewom optymalny rozwój. Wykonanie takiego zabiegu nie jest sprawą prostą. Wymaga od ogrodnika wiedzy z zakresu botaniki, doświadczenia, precyzji i cierpliwości. Czasem musi minąć kilka lat, zanim roślina uzyska pożądany kształt.

Które rośliny można formować?

Formować możemy zarówno rośliny liściaste, jak i iglaste. Te pierwsze wykazują lepsze właściwości regeneracyjne, natomiast te drugie rosną wolniej, przez co dłużej zachowują nadany kształt. Formowanie roślin należy rozpocząć jak najwcześniej – nawet po roku od posadzenia. Im roślina jest młodsza, tym więcej energii może przeznaczyć na regenerację po cięciu i rozwój nowych pędów. Oczywiście mowa tu o roślinach zdrowych i dobrze zaopiekowanych. Chore drzewa i krzewy będą bardzo źle reagować na próby strzyżenia. Do formowania najlepiej nada się:

  • bukszpan,
  • tuja,
  • cis,
  • ligustr,
  • grab,
  • sosna górska,
  • świerk kłujący,
  • wierzba iwa,
  • ostrokrzew kolczasty.

Pamiętajmy, że do strzyżenia roślin potrzebny będzie odpowiedni sprzęt ogrodniczy. W naszym przydomowym warsztacie nie może zabraknąć sekatora, nożyc ogrodowych i sznurka. Chyba że zdecydujemy się na stałą współpracę z ogrodnikiem. Specjaliści dysponują własnym zestawem narzędzi. W jego skład wchodzą często urządzenia elektryczne, które umożliwiają szybszą i bardziej efektywną pracę.

Opracowanie:

Podziel się