Materiał Partnera Jakie meble wybrać na poddasze?

Jakie meble wybrać na poddasze?

Mieszkania na poddaszach są coraz bardziej popularne. W starszych domach to właśnie na strychu tworzy się przytulne gniazdko dla kolejnego pokolenia w rodzinie. Poddasza użytkowe są też ważne w projektach nowo budowanych budynków. Nowoczesne budownictwo jednorodzinne zakłada bowiem, że to właśnie ostatnia kondygnacja zarezerwowana powinna być na sypialnie oraz pokoje dla dzieci. Samo urządzanie poddaszy nie należy jednak do prostych – szczególnie trudne jest meblowanie pomieszczeń.

Meble na wymiar – wykorzystaj skosy

Problemem przy aranżowaniu wnętrz na poddaszach są skosy, które znacznie ograniczają przestronność pomieszczeń. Pokoje na strychach nie ułatwiają również promieniom słonecznym w docieraniu w każdy kąt. To dlatego przy aranżowaniu poddaszy trzeba przede wszystkim otworzyć się na światło. Ważna jest też otwarta przestrzeń, która nie zostanie zagracona dużą ilością mebli. Na jakie zatem warto stawiać?

Najlepszym pomysłem jest zamawianie modułowych zestawów na wymiar. Powinny one być zbieżne ze sobą kolorystycznie i stylistycznie, a ich kształty muszą idealne dopasowywać się właśnie do skosów, wnęk, ścianek kolankowych oraz do ścian działowych o pełnej standardowej wysokości. Meble na wymiar pozwalają na zabawę przestrzenią, doskonale wykorzystując przy tym skosy. Szczególnie popularne są długie niemalże monolityczne szafki lub regały montowane wzdłuż ściany kolankowej. Warto, aby okna dachowe doświetlały taki mebel.

Równie świetnym rozwiązaniem są też meble z dopasowanym do skosu kształtem. Szafa może zatem idealne przylegać do dachu od wewnątrz, bez niepotrzebnego pozostawiania szpar. Te wyglądają nieestetyczne.

Skrytki i schowki – zabudowy dla poddasza

Meble na poddaszu warto tworzyć też w wersji zabudowy. W takim wydaniu całkowicie pokrywają one daną ścianę, nie wyróżniając się przy tym nadmiernie. Często zabudowy posiadają kolory innych ścian lub obite są takim samym drewnem co skosy. Dzięki temu pomieszczenie optycznie staje się większe, sprawiając wrażenie przestrzeni pozbawionej szaf. W takim przypadku należy jednak zadbać o wyróżniające się dodatki, a także grające pierwsze skrzypce meble tapicerowane. Zabudowy świetnie sprawdzają się w sypialniach oraz salonach. Zamówić je można w pracowni BYRTUS

Czy jednak tylko dyskretne zabudowy na wymiar są polecane przy tworzeniu przytulnego gniazdka na wyremontowanym strychu? Polecane są też różnego rodzaju schowki. Najlepsze pracownie meblarskie tworzą je w schodach, przy krokwiach lub między nimi, a nawet pod łóżkiem. Często takie meble mają również zamontowane specjalne ergonomiczne systemy otwierania. Wszystko po to, by zachować we wnętrzu minimalizm przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Chaos na poddaszu to jego największy wróg, który optycznie pomniejsza wnętrza.

Stawiając na naturalne materiały

Sprzymierzeńcem poddaszy są również meble z naturalnych materiałów, które dobrze prezentują się zarówno w oświetleniu sztucznym, jak i dziennym. Są one przy tym solidne, gwarantując trwałość na lata. Drewno, metale, a także szkło idealne komponują się z elementami wewnętrznymi dachów czy oknami dachowymi. Podkreślić warto, że meble z naturalnych materiałów nie muszą mieć tylko i wyłącznie skandynawskiego, klasycznego czy górskiego charakteru. Można tworzyć je w wersji awangardowej czy nowoczesnej. Te na poddasze świetnie pasują, zwłaszcza jeśli pomieszczenia mają przypominać zjawiskowe industrialne lofty.

Aranżując poddasze, nie można zatem zapomnieć o zabawie kolorami, oświetleniem oraz kształtami mebli. Każdy szczegół musi być ze sobą idealnie połączony. Harmonia, prostota oraz funkcjonalność to trzy cechy, którymi warto kierować się przy zamawianiu mebli na wymiar.

Opracowanie:

Byrtus Meble na zamówienie

Puńców , Lipowa 10

Podziel się