Artykuł sponsorowany Jakie czynniki należy brać pod uwagę przy projektowaniu terenów zieleni?

Jakie czynniki należy brać pod uwagę przy projektowaniu terenów zieleni?

Pięknie skomponowane nasadzenia drzew, krzewów i bylin to prawdziwa ozdoba każdego budynku. Aby tereny zieleni spełniały w pełni wszystkie swoje funkcje, należy jednak wykonywać je zgodnie z wcześniej opracowanym projektem, uwzględniającym wszystkie najważniejsze czynniki. Wobec tego, na co należy zwracać uwagę podczas projektowania terenów zieleni, aby były one nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? 

Znaczenie dobrze zaprojektowanych terenów zieleni wokół budynków

Tereny zieleni wokół budynków zarówno mieszkalnych, jak i tych użyteczności publicznej nie tylko wpływają na estetykę całego krajobrazu. Są także niezwykle istotnym elementem ze zdrowotnego punktu widzenia, gdyż pomagają oczyszczać powietrze oraz produkują tlen i zwiększają wilgotność w otoczeniu. 

Dodatkowo zieleń wokół budynków wspomaga również właściwie retencjonowanie wód opadowych, a tym samym zapobiega przemakaniu terenu. Odpowiednio zaprojektowany teren zieleni może także korzystnie wpłynąć na ograniczenie poziomu hałasu na posesjach. 

3 najważniejsze czynniki w projektowaniu terenów zieleni

Oprócz ścisłej współpracy z pozostałymi projektantami realizującymi daną inwestycję budowlaną, projektanci zieleni muszą zwracać szczególną uwagę na 3 najważniejsze czynniki, wpływające na stworzenie odpowiedniego i funkcjonalnego terenu wokół budynku. 

Ukształtowanie terenu oraz położenie względem stron świata i inne czynniki lokalne

Pierwszym elementem rozpoczynającym projektowanie terenów zieleni jest zapoznanie się z terenem, na którym ma zostać zastosowana nasada roślinna. Istotne w tym przypadku są takie czynniki, jak: 

  • usytuowanie budynku na działce, 
  • rozkład ścieżek i ciągów komunikacyjnych,
  • nasłonecznienie terenu,
  • zapoznanie się z istniejącą już w otoczeniu roślinnością,
  • warunki glebowe oraz wodne, a także mikroklimat panujący na posesji.

Przebieg sieci uzbrojenia zaaranżowanej działki

Kolejnym czynnikiem, który nie powinien być pomijany przy projektowaniu terenów zieleni, jest przebieg sieci uzbrojenia. Nasada drzew i krzewów powinna bowiem być rozplanowana tak, aby korzenie roślin nie uszkodziły w przyszłości rurociągów czy też innych elementów znajdujących się w glebie odpowiadających za przesył mediów do budynku. 

Stosowanie odpowiednio dobranej roślinności w nasadach

Ostatnie z elementów, o które powinien zadbać każdy projektant terenów zieleni, jest to, aby dobrane przez niego rośliny, były dopasowane do warunków klimatycznych. Dlatego też w większości powinny one stanowić roślinność rodzimą, naturalnie występującą w naszym kraju. 

Istotne w tym przypadku jest także wyważenie odpowiednich proporcji pomiędzy ilością drzew, kwiatów oraz krzewów, a także ich gatunków. Pozwala to uzyskać właściwy ekosystem na terenach zielonych, prezentujący się estetycznie i zachęcający do spędzania czasu w otoczeniu roślinności. 

Najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu terenów zieleni

Projektowanie terenów zieleni nie należy do prostych zadań. Dowodem jest, chociażby ilość błędów w zastosowanych już projektach, o których opowiedział nam specjalista z gdańskiej Pracowni Projektowej Magdaleny Loose projektującej tereny zieleni

Wśród najczęściej spotykanych błędów w projektach terenów zieleni wyróżnić można przede wszystkim zbyt duże zagęszczenie roślin w nasadzie, przez co nawzajem ograniczają one swój wzrost lub wręcz przeciwnie zbyt duże rozproszenie nasad na całej posesji, co znacznie utrudnia ich pielęgnowanie. Dodatkowo bardzo często zaprojektowane nasadzenia drzew realizowane są zbyt blisko granicy sąsiedniej działki lub zbyt blisko budynków. To z kolei może doprowadzać do powstawania zbyt dużego zacienienia w przyszłości i konieczności wyeliminowania tych roślin z terenów zieleni. 

Podsumowując, właściwy, odpowiednio przemyślany i uwzględniający najważniejsze czynniki projekt terenów zieleni sprawia, że jest on w stanie spełnić wszystkie swoje funkcje zarówno od razu po jego zrealizowaniu, jak i w przyszłości. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy projekt terenów zieleni, bez odpowiedniej pielęgnacji roślin, nie zagwarantuje zamierzonego efektu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas