Materiał Partnera Jakie czujki stosuje się w systemach sygnalizacji włamania i napadu?

Jakie czujki stosuje się w systemach sygnalizacji włamania i napadu?

Systemy sygnalizacji włamania i napadu złożone są z wielu elementów, które razem spełniają bardzo ważne funkcje, a mianowicie zabezpieczają nas i nasz dom lub mieszkanie przed włamaniami i innymi nieprzyjemnymi sytuacjami. Jednym z elementów takiego systemu zabezpieczeń są czujki. To właśnie one wpływają na jakość oraz niezawodność alarmu. W zależności od naszych potrzeb i od tego, przed czym chcemy się chronić, powinniśmy wybierać różne czujki. Jakie ich rodzaje dostępne są na rynku?

Czym wyróżniają się czujki ochrony zewnętrznej, wewnętrznej oraz czujki ochrony obwodowej?

Czujki ochrony zewnętrznej mają na celu zabezpieczanie terenu wokół domu oraz wszystkich rzeczy, jakie znajdują się na tym obszarze, w tym małą architekturę. Takie czujki wykonywane są z myślą o tym, że będą musiały pracować w trudnych warunkach. Z tego względu elementy ochrony zewnętrznej zwykle są odporne na działanie wielu czynników atmosferycznych, w tym wiatru, słońca czy deszczu. Niezależnie od panującej pogody mogą nam służyć przez wiele lat.

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów czujek przeznaczonych do ochrony obiektu i posesji wokół niego, najpopularniejszą z nich jest pasywna czujka podczerwieni określana skrótowo jako PIR. W swojej pracy wykorzystują promienie podczerwone. Dobrze dobrane czujki PIR są niezawodne oraz łatwe w użytku, z tego też względu chętnie są wybierane do zabezpieczeń domów i mieszkań. Dużą popularnością cieszą się także czujki dualne, które charakteryzują się tym, że łączą w sobie 2 różne sposoby detekcji. Najczęściej możemy spotkać połączenie pasywnych czujek podczerwonych z torem mikrofalowym. Takie czujki wyróżniają się bardzo wysoką skutecznością, ponieważ alarm załącza się wtedy, gdy oba systemy wykryją intruza.

Montaż czujników PIR nie jest problematyczny. Zazwyczaj instaluje się je płasko na elewacji lub za pomocą specjalnych uchwytów pozwalających na dopasowanie pola detekcji do obszaru, który ma być zabezpieczany. Niektóre modele mają wbudowany czujnik zmierzchu. Tego typu czujki oferuje firma ASD Systemy Zabezpieczeń z Łodzi.

Jakie wyróżniamy czujki i czym się one charakteryzują?

Z kolei czujki przestrzennej ochrony wewnętrznej stosuje się w celu wykrycia intruza w środku zabezpieczonego obiektu. Czujki wykorzystywane do zabezpieczeń wewnętrznych mogą korzystać z rozmaitych zjawisk fizycznych. Przykładem może być podczerwień oraz mikrofale. Urządzenia, które można wykorzystać na pograniczu ochrony wewnętrznej i zewnętrznej, określa się jako czujki ochrony obwodowej. Do nich zaliczają się między innymi detektory wstrząsu, detektory zbicia szyby, aktywne bariery podczerwieni, czujki PIR o charakterystyce kurtynowej czy czujniki magnetyczne, istnieje możliwość dostosowywania ich do charakterystyki istniejących już zabezpieczeń. W nowoczesnych systemach alarmowych można zastosować czujki pozwalające chronić nasze zdrowie (czujka dymu, czujki czadu, czujki gazu ziemnego, czujki gazu propan-butan, czujki gazów usypiających) lub zabezpieczyć nas przed znacznymi stratami materialnymi (czujki zalania wody lub czujki temperatury).

Opracowanie:

ASD. Systemy alarmowe, ppoż., telewizja przemysłowa

Łódź , Zagajnikowa 39

Podziel się