Artykuł sponsorowany Jaki rodzaj gaśnicy najlepiej sprawdzi się w Twoim biurze?

Jaki rodzaj gaśnicy najlepiej sprawdzi się w Twoim biurze?

Najpopularniejsze rodzaje gaśnic stosowane w biurze to przede wszystkim  proszkowa i pianowa. Są powszechnie wykorzystywane w budynkach biurowych oraz na halach produkcyjnych. Ich ceny nie są wysokie, a obsługa jest bardzo łatwa. Pozwalają również na ugaszenie wielu źródeł ognia. Z tego powodu zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Czym się od siebie różnią i która lepiej sprawdzi się w firmie?

Jaki rodzaj gaśnicy wybrać?

Najpierw pod lupę warto wziąć gaśnice pianowe, gdyż z powodzeniem radzą sobie z pożarami typu A i B. Ich źródłem są nie tylko ciała stałe, ale też substancje takie jak oleje, farby oraz lakiery. Nadają się również do gaszenia urządzeń elektrycznych, a to właśnie one stanowią jedno z największych zagrożeń podczas pracy biurowej. Naturalnym odruchem człowieka jest gaszenie ognia wodą, co w przypadku sieci elektrycznych może skończyć się porażeniem. Prąd w kilka sekund może pozbawić dorosłą osobą zdrowia, a nawet życia! Nieco bezpieczniejszym rozwiązaniem są gaśnice proszkowe, które w przeciwieństwie do pianowych zawierają zupełnie suchy środek gaśniczy. Gaszenie sprzętów elektronicznych będzie więc bezpieczne nawet z bliskiej odległości. Po dostaniu się do wnętrza mechanizmów może je uszkodzić, ale proszek bardzo łatwo usunąć z powierzchni, zapewniając tym samym porządek.

Zarówno gaśnice proszkowe, jak i pianowe oferuje profesjonalny sklep z wyposażeniem gaśniczym oraz BHP – Supon S.A. Firma prowadzi sprzedaż wysyłkową.

Gdzie powinna znajdować się gaśnica?

Oprócz samego typu gaśnicy ważne jest również jej umiejscowienie. Jeśli w biurze istnieje duże ryzyko pożarów, powinniśmy umieścić ją przy każdym miejscu o podwyższonym ryzyku. Istotne jest, aby każdy z pracowników, w razie konieczności mógł mieć dostęp do podręcznego sprzętu gaśniczego.  Haki ścienne do montowania gaśnic powinny umożliwiać łatwe ich zdejmowanie. Często zdarza się, że gaśnice są zbyt mocno na nich montowane, przez co użycie bywa utrudnione, zwłaszcza w przypadku osób drobnych.

Trzeba być również świadomym, że mimo sporych rozmiarów, gaśnice działają bardzo krótko. Około kilogramowa gaśnica to zaledwie 5-7 sekund emitowania środka gaśniczego. Z tego powodu przy poważniejszym wybuchu ognia konieczne jest jednoczesne zastosowanie kilku sztuk. Przy gaśnicach warto umieścić również instrukcje przeciwpożarowe, gdyż różnorodne substancje gaśmy pod innym kątem. Po każdorazowym zużyciu podręcznych środków gaśniczych trzeba je natychmiast uzupełnić. Nie można dopuścić do tego, aby pozostawały puste przez wiele dni lub – co gorsza – tygodni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas