Artykuł sponsorowany Jaki mebel do spania będzie najpraktyczniejszy do studio z aneksem kuchennym?

Jaki mebel do spania będzie najpraktyczniejszy do studio z aneksem kuchennym?

Gdy dysponujemy przestrzenią mieszkalną typu studio, dobranie odpowiedniego mebla do spania jest naprawdę trudnym zadaniem. Szczególnie wtedy, gdy nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami loftu czy poddasza o powierzchni stu metrów kwadratowych, lecz mamy do dyspozycji niewielką kawalerkę w bloku. Nie oznacza to, że musimy wybierać rozwiązania skrajnie minimalistyczne w postaci karimaty czy piankowego materaca, który za dnia będziemy chowali w szafie. Możemy znaleźć kompromis pomiędzy komfortem i oszczędnością miejsca.  

Jeżeli nie chcemy tracić czasu na jałowe, trwające godzinami, a nawet całymi dniami wędrówki po sklepach meblowych (w realu i w Internecie), musimy zawęzić krąg poszukiwań. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wiele miejsca chcemy i możemy przeznaczyć na mebel do spania, jak chcemy go użytkować i jakie funkcje ma pełnić. Zadanie będzie o wiele łatwiejsze, gdy poznamy najważniejsze cechy przestrzeni mieszkalnej określanej mianem studio i zrozumiemy jej specyfikę. 

Studio, czyli jedna przestrzeń o wielu funkcjach 

Studio w postaci kawalerki o powierzchni 30 metrów kwadratowych w budynku wielorodzinnym oraz loft, w którym można zmieścić mały szybowiec (i ciągle będzie bardzo przestronnie), mają cechę wspólną, którą jest podział przestrzeni: jedna hala plus łazienka. Projektując mieszkanie typu studio (przy większych metrażach używana jest nazwa open space, czyli przestrzeń otwarta), z całej powierzchni lokalu wydzielamy cześć na cele sanitarne, a cała reszta, nie wyłączając kuchni i sypialni, trafia “do jednego worka”. 

Studio nie zawsze jest rozwiązaniem wymuszonym brakiem miejsca: otwarcie przestrzeni jest charakterystyczne dla małych kawalerek i kilkusetmetrowych loftów czy zaadaptowanych strychów. Błędne jest też przekonanie, że studio to rodzaj ledwie uładzonego chaosu, w którym kładziemy się spać w kuchni, gotujemy w salonie, a ubrania zawsze mają zapach ostatniego obiadu. Istotą studia jest przestrzeń otwarta, dobrze zaprojektowana i podzielona na różne strefy funkcjonalne – z tą różnicą, że zamiast tradycyjnych ścian działowych do wyznaczania granic różnych obszarów stosuje się kolory, odpowiednio dobrane meble, sprzęt AGD i RTV, elementy wystroju wnętrza i drobne gadżety. 

Warto zaznaczyć, że mieszkania typu studio są najczęściej wybierane przez singli i pary w młodym wieku. Ten typ lokalu preferowany jest przez przedstawicieli wolnych zawodów – ludzi, którzy nie są domatorami i jeżeli nawet spędzają dużo czasu we własnym mieszkaniu, to tylko dlatego, że jest ono jednocześnie miejscem pracy. Studio nie pasuje do wielodzietnej i wielopokoleniowej rodziny – to typ przestrzeni otwartej nie tylko w znaczeniu geometrycznym, ale też funkcjonalnym: łatwo poddaje się przeprowadzanym ad hoc zmianom układu i funkcji. W studio odczuwa się dużą energię, czekający na wyzwolenie potencjał, ale też pewnego rodzaju tymczasowość, a niekiedy także brak wyraźnego piętna indywidualności. Ta ostatnia cecha najczęściej wynika z faktu, że mieszkania typu studio są popularne jako lokale na wynajem, które muszą być urządzone nowocześnie i na tyle uniwersalnie, żeby zaspokoić oczekiwania jak najszerszej grupy potencjalnych klientów. 

Doradca ze sklepu Meblove24.pl nie ma wątpliwości, że charakter przestrzeni otwartych typu studio i open space przekłada się bezpośrednio na dobór wyposażenia wnętrz: – Priorytetem jest uniwersalność zastosowań oraz oszczędność miejsca. Jest to szczególnie ważne w przypadku mebli do spania, od których oczekuje się, że zaspokoją potrzeby związane z relaksem, pracą, spotkaniami towarzyskimi, a najlepiej, żeby oferowały też dodatkową przestrzeń do przechowywania. Choć warunki są bardzo wyśrubowane, to współcześnie dysponujemy meblami, które je spełniają i gwarantują wysoki komfort użytkowania. 

Na czym spać w studio i lokalu open space?   

O ile meble do aneksu kuchennego oraz znajdujące się w nim sprzęty mają dość sztywno określone funkcje, o tyle część sypialna, szczególnie w małych mieszkaniach, ma charakter zmienny: raz jest fragmentem salonu, innym razem alkową, a bywa też miejscem spożywania posiłków i pracy

Dysponując większą powierzchnią, możemy sobie pozwolić na wydzielenie obszaru przeznaczonego wyłącznie na sen i intymny relaks. Posiadacze wielkopowierzchniowych lokali typu open space mają bardzo dużo możliwości wyboru mebla do spania, kierując się wyłącznie wygodą i walorami estetycznymi mebla, w którym będą spędzać trzecią część życia. Równie dobrze sprawdzi się w tej roli nowoczesne łóżko kontynentalne, jak też łóżko tapicerowane oraz wiele innych mebli posiadających funkcję spania: kanap, narożników i klasycznych łóżek. 

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w małym studio, gdy na 30 metrach kwadratowych trzeba zmieścić kuchnię, sypialnię, salon i gabinet do pracy. W takich okolicznościach klasyczne łóżko drewniane, metalowe, tapicerowane czy kontynentalne należy postrzegać jako marnotrawstwo cennej przestrzeni. O wiele lepsza będzie jakaś wariacja na temat kanapy z funkcją spania. Czym mebel jest mniejszy po złożeniu, tym lepiej. Dobrze byłoby, gdyby posiadał ciekawy design – w dzień był reprezentacyjną kanapą, a w nocy wygodnym łóżkiem, a nawet łożem małżeńskim. Jeżeli mamy jeden czy dwa metry kwadratowe w zapasie, możemy pokusić się o zamianę zwykłej kanapy na narożnik. Decyzja jest ryzykowna, bo mebel – nawet po złożeniu – zajmuje sporo miejsca. Jednak w zamian oferuje nie tylko duży komfort spania i leżenia (na części nazywanej otomaną), ale też jeden lub dwa pojemniki na pościel. Jest to niezwykle łakomy kąsek dla posiadacza kawalerki: cenne miejsce, które można wykorzystać do przechowywania rzadziej używanych przedmiotów, takich jak ozdoby choinkowe, zimowe ubrania czy buty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas