Artykuł sponsorowany Jaką wysokość powinny mieć meble kuchenne?

Jaką wysokość powinny mieć meble kuchenne?

Meble kuchenne powinny być przede wszystkim praktyczne, funkcjonalne i estetyczne. Żeby tak było, trzeba je mądrze zaprojektować. Nie dla każdego taki sam układ czy wysokość mebli będą równie dobre. Różnimy się przecież wzrostem i nawykami, mamy też różnej wielkości kuchnie. Co w takim razie uwzględnić projektując meble na wymiar? Jaką powinny mieć wysokość?

Standardowe wymiary mebli kuchennych

W projektowaniu mebli istnieją pewne zasady, które pozwalają zachować spójność i sprawiają, że kuchnia staje się funkcjonalna i praktyczna dla większości osób. Zasady te dotyczą chociażby ogólnego układu mebli – np. zasada trójkąta roboczego lub podział na strefy. Nie inaczej jest też z ustalaniem wysokości szafek i blatu. Tutaj też istnieją pewne standardy. Dobrze jest je znać, bo większość producentów mebli kuchennych oraz sprzętów AGD robi je właśnie zgodnie z tymi wymiarami.

  • Standardowa wysokość szafek stojących – wynosi 82 cm razem z cokołem (sam korpus ma 72 cm).
  • Wysokość szafek wiszących – od około 20 cm do nawet 100 cm. Tutaj trudno mówić o standardzie, bo wybór wysokości jest bardzo szeroki. Istnieje natomiast zasada, zgodnie z którą dolne i górne meble kuchenne powinna dzielić odległość 55-60 cm. Mimo że jest to w większości wypadków optymalny dystans, to w zależności od wzrostu zakres wieszania może wynosić 45-70 cm.

Tyle o standardzie, ale co można zrobić, jeśli ktoś jest bardzo niski lub bardzo wysoki?

Meble kuchenne o niestandardowej wysokości

Dla osób wysokich lub szczególnie niskich najlepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie kuchni na wymiar. Umożliwi im to dostosowanie wysokości mebli kuchennych do własnego wzrostu. Projektant wymierzy np. optymalną wysokość blatu, sprawdzając odległość od zgiętego łokcia zleceniodawcy do ziemi i odejmując od tej wartości 10-15 cm. Uwzględniając wynik, określi też wymiar szafek dolnych.

Meble kuchenne projektowane na wymiar są nie tylko praktyczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika, ale też estetyczne. Powierzając wykonanie projektu doświadczonemu wykonawcy, np. firmie Meble Verden, która jest producentem mebli i zabudowy na wymiar, można też liczyć na fachowe doradztwo. 

Ponieważ kuchnia jest miejscem, z którego korzysta się codziennie, powinna być przemyślana i komfortowa. Oczywiście można ją urządzać na zasadzie prób i błędów, jednak nie jest to najlepsza metoda. Znacznie bezpieczniej jest skorzystać z pomocy profesjonalnych projektantów mebli kuchennych, którzy zaproponują najlepsze możliwe rozwiązania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas