Artykuł sponsorowany Jaka jest różnica pomiędzy firaną a zasłoną?

Jaka jest różnica pomiędzy firaną a zasłoną?

Większości z nas trudno wyobrazić sobie, żeby okna w mieszkaniu były „gołe”, dlatego, pomimo wzrastającej popularności różnego rodzaju nowoczesnych osłon okiennych, zwykle jednak wieszamy w nich tradycyjne firany i zasłony. Jaka jest różnica między tymi rodzajami tekstyliów? Czy chodzi tylko o samo ich nazewnictwo, czy może o coś więcej?

Podobieństwa

Zanim przejdziemy do różnic, warto omówić sobie podobieństwa łączące zasłony i firany.

Najważniejszym z nich jest to, że w obu przypadkach mamy do czynienia z elementami dekoracyjnymi, które zazwyczaj wieszane są  nad oknamimówi specjalistka firmy  Magia Firan.  – Rzadziej wykorzystywane są one przy innego rodzaju przeszklonych powierzchniach, np. drzwiach tarasowych. Niekiedy stosuje się je również w roli parawanu zastępującego drzwi bądź służącego do podziału jednego pomieszczenia na mniejsze części.

Za podobieństwo uznać należy również sposób rozwieszania firan i zasłon – wykorzystuje się do tego karnisze umocowane na ścianach lub suficie nad otworem okiennym.

Różnice między firanami i zasłonami

Na co dzień firany i zasłony są traktowane przez nas niemalże jak synonimy – faktycznie pod względem kształtu oraz funkcji są do siebie bardzo podobne. Dopiero po bliższym przyjrzeniu się możemy dostrzec znaczące różnice. Przede wszystkim firany są wykonywane z dużo delikatniejszych tkanin – ich główne zadanie to dekorowanie okna, w którym zostały powieszone i wpasowywanie go w estetykę wnętrza. Zasłony, mimo że również wymaga się od nich, by dobrze wyglądały i ocieplały wnętrze, przede wszystkim wykorzystywane są do regulowania ilości światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia przez okna, a także do ograniczania widoczności wnętrza mieszkania osobom niepowołanym. Osiąga się to dzięki wykorzystaniu odpowiednio grubych, ciężkich tkanin. Optymalnym rozwiązaniem jest łączenie ze sobą firan i zasłon na jednym karniszu – dzięki temu uzyskamy dobry efekt wizualny i dobrą ochronę wnętrza mieszkania. Niekiedy firany i zasłony traktowane są jako ochrona przed przedostającymi się przez otwór owadami.

Z czego wykonuje się zasłony i firany?

Jak zostało wspomniane wyżej, zarówno firany, jak i zasłony wykonywane są z różnych kategorii tkanin – te pierwsze wytwarza się z materiałów lekkich, charakteryzujących się zwiewnością, delikatnością i zazwyczaj dużą przepuszczalnością światła słonecznego. W przypadku firan są to zazwyczaj woal, tiul i markizeta, podczas gdy na zasłony przeznacza się między innymi żakard, satynę i taftę. Tkaniny te można uzyskiwać z różnych materiałów, zarówno tych naturalnych, jak bawełna czy (rzadziej) jedwab, jak i syntetycznych, m.in. włókien poliestrowych. Te drugie cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ nie zmieniają koloru i nie wymagają prasowania. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas