Materiał Partnera Jak zaprojektować ogród?

Jak zaprojektować ogród?

Odpowiednio zaprojektowany ogród jest nie tylko piękny, ale również łatwy w pielęgnacji. Wiele osób uważa, że profesjonalne projekty ogrodów są zarezerwowane wyłącznie dla rezydencji celebrytów. Nic bardziej mylnego! Projekt ogrodu nie musi kosztować fortuny, tak jak i jego realizacja.  Komu zlecić projektowanie ogrodu i dlaczego jest ono takie ważne?

Kto zaprojektuje ogród?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście korzystanie z usług profesjonalnych projektantów. Jednakże warto zaznaczyć, że o wiele lepiej sprawdzają się firmy, które zajmują się nie tylko wykonywaniem projektów, ale również ich realizacją. Głównym powodem jest oczywiście znajomość zarówno teorii, jak i praktyki. Architekci krajobrazu, którzy nie biorą udział we wszystkich etapach zakładania ogrodu, często nie mają odpowiedniej wiedzy praktycznej i popełniają wiele błędów. Kompleksowe usługi – od projektowania przez wykonanie, aż po pielęgnację ogrodu – oferuje na przykład Kuźnia Ogrodów, której siedziba mieści się w Piasecznie.

Dlaczego warto projektować?

Losowe nasadzanie roślin ma dwie duże wady. Pierwszą z nich jest oczywiście wygląd, tzw. artystyczny nieład rzadko kiedy dobrze się prezentuje. Zwykle ogród tworzony bez żadnego planu, wygląda po prostu nieestetycznie, a czasami sprawia wrażenie wręcz zaniedbanego. Drugą wadą się nieco bardziej skomplikowana pielęgnacja. Profesjonalni projektanci dbają o to, aby rozmieszczenie i zagęszczenie roślin umożliwiało wykonywanie wszystkich niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Doświadczony projektant to bujne rośliny!

Poszczególne gatunki roślin mają różne wymagania pod względem składników odżywczych, intensywności nasłonecznienia oraz wilgotności. Projekt ogrodu musi uwzględniać nie tylko wygląd, ale również potrzeby roślin. Sadząc rośliny lubiące suche podłoże w miejscach, które po deszczu zamieniają się w kałużę, sprawi, że szybko zaczną gnić i obumierać. Analogicznie, rośliny lubiące wilgoć i cień nie będą rosły w miejscach suchych, wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Doświadczony projektant dostosuje gatunki roślin do warunków panujących na danym terenie lub udzieli wskazówek, w jaki sposób można stworzyć korzystne środowisko np. poprzez nowoczesne systemy nawadniające.

Opracowanie:

Kuźnia Ogrodów

Piaseczno , Syrenki 24

Podziel się