Materiał Partnera Jak zaprojektować ogród?

Jak zaprojektować ogród?

Miłośnicy ogrodnictwa uważają, że ich ogród jest wręcz bezcenny. Nie każdy podziela ich zdanie. Co więcej, zapewne większość z nas nie zastanawiała się nad tym jak dużą wartością estetyczną jak i cenową ma ogród. Według raportów, ponad połowa Polaków traktuje ogród jak inwestycję, nic dziwnego. Zadbany ogród wiąże się z nawet dwukrotnym zwrotem kosztów. Jak zatem doprowadzić swój ogród do stanu, w którym podwyższy cenę rynkową domu?

Plan

Po pierwsze, jeśli bierzemy projektowanie ogrodu we własne ręce powinniśmy przygotować plan działki zawierający obrysy wszelkich budynków, drzew, krzewów oraz innych obiektów znajdujących się w ogrodzie. Możemy do tego użyć papieru milimetrowego, co znacznie ułatwi nam pracę. Inną opcją jest podkład geodezyjny. Następnie zaznaczamy kierunki światła, spadki terenu, przebieg instalacji elektrycznej, gazowej, wodociągowej, kanalizacyjnej itd.

Dobór roślin

W tym aspekcie powinniśmy wziąć pod uwagę zdecydowanie rodzaj gleby, gdyż rośliny dzielą się na te preferujące glebę o odczynie kwasowym, zasadowym, bądź też nie mające specjalnych wymagań. Ponadto ważny jest poziom wód gruntowych oraz nasłonecznienie poszczególnych miejsc. Pamiętajmy, że źle dobrane rośliny, przypadkowo kupione w sklepie ogrodniczym wprowadzą jedynie chaos oraz mogą nie przetrwać niesprzyjających im warunków. Jeśli nie jesteśmy pewni co do wymagań roślin, warto jest sięgnąć po poradę renomowanego gospodarstwa szkółkarskiego, jak na przykład Hinca.

Charakter ogrodu

Bardzo ważnym elementem jest decyzja co do funkcji ogrodu. Naznacza to kierunek, w którym pójdą wszelkie prace związane z wizualnym aspektem. Ogród może przybrać charakter kącika wypoczynkowego, lub też posiadać wiele udogodnień dla dzieci, jak na przykład mały plac zabaw. Równie dobrze może być wyrazem prestiżu właścicieli. Bez względu na co się zdecydujemy, należy pamiętać, że bryła domu zawsze powinna współgrać z otoczeniem. Na przykład wiklinowe ogrodzenie idealnie wpasuje się w wiejski krajobraz, jednak zastosowany w ogrodzie domu na przedmieściach wielkiego miasta może wzbudzać mieszane uczucia.

Rozmiar

Rozmiar ogrodu również ma znaczenie. W tych nieco większych drzewa i krzewy można sadzić w luźnych grupach. Daje nam to wrażenie naturalności kompozycji oraz w takiej sytuacji nie musimy tak bardzo dbać o detale. Mały ogród natomiast jest przeznaczony dla tych nieco prostszych, minimalistycznych projektów. O wiele ważniejsze są tutaj dopracowane detale. Jeśli chcemy optycznie powiększyć nasz kącik, warto jest zainwestować w rośliny o szarawym zabarwieniu liści.

Kiedy wykonać projekt?

Najlepszym wyjściem jest sporządzenie projektu już przy budowie domu. Możemy zapobiec między innymi pogorszeniu jakości gleby spowodowane odpadkami budowlanymi. Wiadomo też które rośliny pozostaną na działce i wymagają zabezpieczenia na czas budowy.

Opracowanie:

Henryk Hinca mgr inż. Gospodarstwo szkółkarskie

Dobrzyca , Baśniowa 1

Podziel się