Materiał Partnera Jak założyć ogród japoński?

Jak założyć ogród japoński?

Japończycy bardzo cenią sobie bliski kontakt z naturą, dlatego też projektowane przez nich ogrody są pełne harmonii i wdzięku. Inspiruje się nimi wiele kultur, nic też nie stoi na przeszkodzie, by zaaranżować ogród japoński obok naszego domu. Nie jest to łatwe przedsięwzięcie, ale efekty często przerastają oczekiwania inwestora. Czym wyróżnia się ogród japoński oraz jakie rośliny powinny się w nim znaleźć?

Charakterystyka ogrodu japońskiego

Ogród japoński to ukłon w stronę natury. To właśnie przyroda jest główną inspiracją. Przebywając w ogrodzie japońskim mamy wrażenie, że wszystko wzrasta w swoim naturalnym rytmie, a ingerencja ze strony człowieka jest praktycznie niezauważalna. Wszystkie elementy ogrodu tworzą ze sobą jedną spójną całość, lecz nie ma tu miejsca na regularność i symetrię, jaką można spotkać w ogrodach francuskich. Na ogród japoński składa się bujna, zielona roślinność przeplatająca się z pięknymi, wonnymi kwiatami. Bardzo często można spotkać w nich niewielkie źródełka czy leniwie płynące strumyki. Symbolem ogrodu japońskiego jest także żwir i kamień. Jak informuje specjalista z firmy Esem, która zajmuje się projektowaniem i utrzymywaniem terenów zielonych – wspaniały ogród japoński może powstać nawet na niewielkiej przestrzeni.

Rośliny do ogrodu japońskiego

Wybierając rośliny, które pragniemy wykorzystać w aranżacji ogrodu japońskiego, musimy pamiętać o tym, że nasz klimat jest dużo chłodniejszy niż ten, który występuje w Kraju Kwitnącej Wiśni. W związku z tym nie wszystkie gatunki, które rosną tam naturalnie, sprawdzą się u nas. Należy szukać raczej roślin odpornych na niższe temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne. W ogrodzie japońskim doskonale wyglądać będą magnolie, różaneczniki, peonie, klony palmowe i wiśnie. Do aranżacji wykorzystać można również miłorząb japoński, cyprysy, świerki i sosny. Pamiętajmy, by rośliny kwiatowe nie przytłoczyły roślin zielonych. Warto wspomóc się też mchem, który nada przestrzeni jeszcze bardziej naturalnego efektu.

Pozostałe elementy dekoracyjne

Ogród japoński to nie tylko rośliny. Nie powinno w nim zabraknąć dekoracyjnego żwiru i kamieni. Najlepiej, by te były okazałe, posiadały zróżnicowaną fakturę i kolorystykę. W oryginalnej koncepcji ogrodu japońskiego, kamienie symbolizują górskie szczyty. Można wykorzystać je również do stworzenia wodnej kaskady. Woda to także bardzo istotny element ogrodu urządzonego w tej stylistyce. Całość można uzupełnić o niedużą altanę. Najlepiej wyglądać będzie delikatna, drewniana konstrukcja z pergoli. W aranżacji sprawdzą się także rzeźby, ważne by nie przesadzić z ich ilością.

Opracowanie:

Esem Studio Projektowe Sebastian Mazurek

Szczecin , 5 Lipca 13B lok. 6

Podziel się