Artykuł sponsorowany Jak zaaranżować ogród w japońskim stylu?

Jak zaaranżować ogród w japońskim stylu?

Ogrody w stylu japońskim coraz bardziej zyskują na popularności. Najczęściej można spotkać je w parkach, przy prywatnych domach oraz świątyniach. Płynnie łączą się z krajobrazem i zachwycają spokojem. Ogród japoński powinien idealnie odwzorowywać przyrodę w jak najbardziej naturalny sposób. Cechuje go przede wszystkim prostota, harmonia, symetria i elegancja. Jakie elementy są niezbędne do stworzenia pięknego ogrodu w stylu japońskim?

Ogród japoński – symbole

Jak już wspomniano- ogród japoński musi stanowić miniaturę naturalnego środowiska. Przy projekcie terenu zielonego tego rodzaju specjaliści postępują według zasady „ucz się od natury, ale jej nie kopiuj”. Ogród japoński powinien wyglądać więc tak, jakby istniał już przez dłuższy czas i nie był dziełem człowieka. Jak informuje pan Krzysztof Kulwicki – polecany ogrodnik i właściciel własnej firmy, zajmującej się pielęgnacją ogrodów- każdy z elementów, który zostanie użyty w projekcie pełni również funkcję symboliczną. Kamienie symbolizują wieczność i niezmienność. Wszystkie powinny cechować się podobnym kształtem, formą i fakturą. Nawet układa się je w pozycji, w której występują w naturze. Woda to życie, wnosi do ogrodu japońskiego dynamikę i ruch. Można zastąpić ją jasnym żwirem, jeżeli w ogrodzie nie ma możliwości lub miejsca na aranżację strumienia bądź oczka wodnego. Odpowiednio dobrane rośliny stanowią dopełnienie całości. Symbolizują długowieczność , a kolorem dominującym jest zieleń. Gatunki o intensywnym zabarwieniu kwiatów stanowią jedynie pojedyncze akcenty w całej aranżacji.

Jakie gatunki roślin sadzi się w ogrodzie japońskim?

W ogrodzie japońskim pięknie będą prezentować się astry, dalie i chryzantemy ogrodowe. Warto postawić także na liliowce i peonie. Ogrodnicy chętnie sadzą również kosańce, zawilce i  tawułki. Jeżeli chodzi o krzewy to w aranżacji tego typu nie może zabraknąć azalii japońskich i rododendronów. Często spotkane są też glicynie i jaśminowce. Ogród japoński to także wybrane gatunki drzew.  Wśród nich należy szukać klonu palmowego i japońskiego, miłorzębu chińskiego, sosny czarnej, drobnokwiatowej i magnolii, które urzekają przepięknym wyglądem.

Decydując się na aranżację ogrodu w stylu japońskim, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem, utrzymywaniem i pielęgnacją terenów zielonych. Zyskujemy wówczas gwarancję, że ostateczny wygląd naszego ogrodu będzie zgodny z oczekiwaniami, a wszystkie rośliny zostaną odpowiednio dobrane do warunków uprawowych na danej działce.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas