Artykuł sponsorowany Jak wymienić pasek klinowy w kosiarce?

Jak wymienić pasek klinowy w kosiarce?

Jak wszystkie inne sprzęty czy pojazdy – kosiarki również ulegają awariom. Niektóre uszkodzenia warto skonsultować z profesjonalnym serwisantem, a innymi można bez większego problemu zająć się samodzielnie. Wymiana paska klinowego w kosiarce nie jest bardzo skomplikowaną czynnością, a wykonując ją samemu, możesz dodatkowo sporo zaoszczędzić. Jak więc wymienić pasek klinowy w kosiarce? Odpowiadamy krok po kroku.

Zaopatrz się w odpowiednie narzędzia

Aby wymienić pasek klinowy w kosiarce, przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w jego nowy, kompatybilny z posiadanym sprzętem model. Wybór paska klinowego do kosiarki musi być dostosowany do marki, modelu, numeru seryjnego i rocznika urządzenia. Ponadto będziesz potrzebował odpowiednich narzędzia, takich jak:

  • klucz płaski lub oczkowy,
  • klucz nasadowy lub nastawny,
  • klucz szwedzki lub żabka.

Będą Ci one potrzebne do rozkręcania kosiarki i wykręcania poszczególnych elementów, abyś mógł dostać się do koła napędu skrzyni, na którym oparty jest pasek klinowy.

Wymiana paska klinowego – instrukcja krok po kroku

Przede wszystkim musisz zdemontować agregat tnący, aby dostać się do wewnętrznej części maszyny. Kolejnym krokiem jest zluzowanie napinacza paska klinowego, abyś mógł zdjąć zużyty element. Następnie należy:

  • zdjąć pasek z koła napędu skrzyni – w tym celu podnieś pasek i lekko go pociągnij, aby wysunął się ze swojego miejsca,
  • wykręcić koło napędowe silnika, aby móc całkowicie wyjąć z kosiarki stary pasek,
  • umieścić w miejscu starego paska nowy i nałożyć go na koło napędowe – uważaj, aby pasek nie był skręcony,
  • zamocować z powrotem sprzęgło,
  • ułożyć pasek na kole prowadzącym,
  • naciągnąć pasek klinowy z powrotem na koło napędowe skrzyni.

Na koniec należy naciągnąć koło pasowe i ostrożnie sprawdzić działanie kosiarki. Jeśli po uruchomieniu wszystko jest w porządku, wystarczy, że zamontujesz z powrotem agregat tnący i możesz wracać do pracy!

Jak dbać o pasek klinowy?

Zaopatrując się w nowe części do kosiarki, przede wszystkim korzystaj z oferty renomowanych sklepów ogrodniczych, takich jak Hand. Wówczas zyskasz pewność, że kupowane elementy będą trwałe, solidne i dobrej jakości. O wytrzymałości paska klinowego decyduje również jego eksploatacja. Jeśli więc często używasz kosiarki lub pracuje ona w ciężkich warunkach, pamiętaj o regularnym czyszczeniu sprzętu. Pasek klinowy powinien być zawsze w odpowiedniej pozycji – nie może być zbyt luźny ani za bardzo napięty, dlatego należy go systematycznie regulować. Ponadto, jeśli zależy Ci na przedłużeniu jego żywotności, wypróbuj specjalne preparaty konserwujące.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter