Materiał Partnera Jak wybrać odpowiednią doniczkę?

Jak wybrać odpowiednią doniczkę?

Każdy z nas posiada w domu różnego rodzaju kwiaty doniczkowe. Od małych kaktusów i traw, po duże palmy i monstery. Jednak nie każdy odpowiednio dba o swoje rośliny. Wiele osób źle dobiera doniczkę do kwiatów, kierując się jedynie jej wyglądem. Dziś opowiemy, jak odpowiednio dopasować doniczki do naszych roślin, nie tylko tych trzymanych w domu, ale także balkonowych. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje doniczek

Ilość doniczek na sklepowych półkach jest ogromna. W sprzedaży znajdziemy doniczki dekoracyjne różniące się wielkością, kształtem, kolorem oraz materiałem, z którego są wykonane. Do najbardziej popularnych należą:

  • Doniczki plastikowe – to najczęściej spotykany rodzaj. Charakteryzują się niską ceną i lekkością. W tego typu doniczkach woda dłużej utrzymuje się w glebie. Są idealne dla lekkich i zwisających roślin. 
  • Doniczki drewniane – idealnie sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz mieszkania. Zapewniają rośliną doskonały dostęp do tlenu oraz chronią rośliny przed zmianami temperatur.
  • Doniczki ceramiczne – rodzaj ten stale zyskuje na popularności. Doniczki tego typu dzięki porowatym ścianką zapewniają rośliną lepszy dostęp do tlenu oraz ułatwiają odprowadzanie nadmiaru wody. Doskonale sprawdzają się zarówno w domu, jak i na balkonach i tarasach.

Jakich błędów należy unikać przy wyborze doniczki?

Decydując się na zakup doniczki, warto skorzystać z pomocy doświadczonych sprzedawców, takich jak pracownicy firmy Interplast Plastic Products Sp. z o.o.. Jeśli jednak jesteśmy zdani na siebie, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze zastanówmy się, czy doniczka będzie zdobić nasze mieszkanie, czy balkon. To ważne, ponieważ większość doniczek balkonowych nie może być przechowywana w cieple. Wykorzystywane wewnątrz mieszkania mogą ulec uszkodzeniu. Pamiętajmy także, aby nie kierować się jedynie wyglądem doniczki. Piękne lecz wąskie osłonki pomieszczą zdecydowanie mniej ziemi oraz mogą być zbyt płytkie przez co rośliny nie ukorzenią się w odpowiedni sposób.

Doniczki do roślin balkonowych

Pięknie ukwiecony balkon to marzenie wielu z nas. Aby rośliny dobrze się prezentowały, konieczne są odpowiednie doniczki. Wybierając osłonki na taras lub balkon, nie kierujmy się jedynie wyglądem. Pamiętajmy przede wszystkim o potrzebach naszych kwiatów. Jeśli na nasz balkon przez większość dnia padają promienie słoneczne, powinniśmy wybrać donice ceramiczne lub drewniane. Zapobiegają one nadmiernej utracie wody oraz przegrzewaniu się gleby. Decydując się na większe rośliny lub krzewy, musimy zwrócić uwagę na to,, by doniczka była dwukrotnie większa od system korzeniowego naszej rośliny.

Podsumowując, wybierając doniczki, zawsze pamiętajmy o indywidualnych potrzebach naszych roślin.

Opracowanie:

Interplast Plastic Products Sp. z o.o.

Bytom , Elektrownia 16

Podziel się