Materiał Partnera Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz, czyli ciekawe projekty sypialni

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz, czyli ciekawe projekty sypialni

Słynne powiedzenie „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” ma w sobie wiele prawdy. Sen jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na nasze samopoczucie i funkcjonowanie w ciągu dnia. Aby o niego zadbać, należy odpowiednio zaprojektować sypialnię, gdzie znajduje się najistotniejszy mebel w każdym domu czy mieszkaniu. Chodzi o łóżko, ale warto pamiętać również o innych elementach, które pozwolą nam się skutecznie zregenerować w nocy.

Kolor ścian ma znaczenie

Jaki jest sposób na wysoką jakość wypoczynku po ciężkim dniu? Odpowiedni projekt sypialni, w której powinny znajdować się jedynie użyteczne elementy. Zacznijmy jednak od ścian, a właściwie ich koloru, który ma niebagatelny wpływ na ludzką psychikę. Jest wiele badań i artykułów na ten temat, dlatego nie należy tego aspektu bagatelizować i zdawać się na impulsywne działanie.

Przykładowo – niebieska barwa pozwala na długi i spokojny sen, ale warto ją przełamać ciepłym odcieniem. Zielona kojarzy się z przyrodą, wobec czego sprzyja relaksowi i wyciszeniu. Żółta i pomarańczowa to barwy pobudzające, symbolizujące optymizm i energię do działania, ale nie należy ich używać jako kolorów wiodących w sypialni. Generalnie najlepszym rozwiązaniem są barwy neutralne – ostatnio bardzo modne są odcienie szarości.

Uporządkowane ubrania i biblioteczka

Kolejnym, bardzo ważnym elementem wyposażenia sypialni jest garderoba. Pokój sypialny często służy jako przestrzeń na ubrania. Mając w nim odpowiednią szafę, nie trzeba zanosić ubrań do innego pomieszczenia w celu przebrania się. Należy jednak pamiętać, aby mebel nie przytłaczał sypialni swoim rozmiarem i nie zmniejszał jej optycznie. Najlepiej dobrać go na wymiar pomieszczenia, dopasować do danej sypialni i upodobnić kolorystycznie do ścian.

Sypialnia kojarzy się z przytulnym, aczkolwiek zaciemnionym pomieszczeniem. Warto jednak zadbać w niej o dobre światło, zarówno dekoracyjne, jak i główne. Mogą to być nie tylko lampki nocne, ale również kinkiety oraz lampki montowane w ścianie lub zwisające z sufitu. Jeżeli chodzi o źródło światła, najlepszym wyborem będzie żarówka, która pozwala na swobodne czytanie przed snem. À propos czytania – warto zainwestować w półkę na książki, uzupełniającą wystrój sypialni i wprowadzającą ład, który może zostać zaburzony w wyniku odkładania lektur w przypadkowym miejscu.

Wszystkie powyższe pomysły można urzeczywistnić dzięki firmie Valent, która specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji wnętrz. W ramach usług zapewnia kompleksową obsługę projektu aranżacji oraz wykończenia lub remontu wnętrz i prowadzi pełną logistykę zamówień i koordynację przebiegu inwestycji.

Podziel się