Artykuł sponsorowany Jak prowadzić ogród przyjazny środowisku?

Jak prowadzić ogród przyjazny środowisku?

Prace w ogrodzie to zajęcie jednocześnie relaksujące, jak i pożyteczne. Bliskość roślin i zieleni sprzyja naszemu zdrowiu, a wysiłek fizyczny związany z sadzeniem i ich pielęgnacją daje niezwykłą satysfakcję, gdy wiosną i latem podziwiamy barwne efekty. Planując założenie ogrodu, warto jednak zastanowić się nad rozwiązaniami, które będą przyjazne środowisku. Jakie mamy możliwości w tym zakresie?

Zalety prowadzenia własnego ogrodu

Ogród to niezwykle istotne miejsce w naszym domu. O tym, jak bardzo lubimy otaczać się zielenią, świadczą choćby często spotykane próby wypełnienia balkonów i parapetów doniczkami kwiatów, które w miastach są dla wielu jedyną namiastką ogrodu, na jaką mogą sobie pozwolić. Osoby mieszkające w odmach jednorodzinnych mają tu więcej możliwości – zazwyczaj dysponuję one przestrzenią, która przy odrobinie pomysłu i zapale do pracy można świetnie zagospodarować. Dlaczego jednak warto prowadzić ogród?

Ogromnym plusem jest tu na pewno możliwość samodzielnego uprawiania warzyw i owoców. Możemy wówczas śledzić proces ich rozwoju i mamy pewność, że nie są nawożone sztucznymi nawozami. To korzyść nie tylko dla naszego zdrowia, ale również portfela – oszczędzamy przy zakupach spożywczych.

Nie można też zaprzeczyć, że ogród podnosi walory estetyczne domu i jego otoczenia. Zdobi go i dopełnia stylizację elewacji. Pozwala stworzyć bezpieczne miejsce do zabawy dla dzieci czy relaksu dla dorosłych. Bogactwo roślin, wśród których możemy wybierać, sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto odwiedzić centrum ogrodnicze Łuccy, gdzie mamy szeroki wybór drzew, krzewów, pnączy i bylin. Przy pomocy doświadczonych specjalistów dobierzemy rośliny zarówno dla początkującego amatora ogrodnictwa, jak i doświadczonego ogrodnika.

Ekologiczne rozwiązania w ogrodzie

Prowadzenie własnego ogrodu jest korzystne dla naszego zdrowia oraz poczucia estetyki. Pamiętać jednak powinniśmy o stosowaniu przyjaznych środowisku rozwiązań w zakresie pielęgnacji roślin. Rośnie bowiem znaczenie ochrony środowiska i coraz częściej sięgamy w prywatnych domach po środki i technologie o charakterze ekologicznym. Podstawę stanowi tu dobrze znany kompost, warto jednak sięgnąć też po bardziej nowoczesne rozwiązania.

Do takich należy ochrona biologiczna. Polega ona na zwalczaniu chorób i szkodników przy pomocy pożytecznych mikroorganizmów. Metoda to jest całkowicie bezpieczna dla naszego zdrowia oraz środowiska naturalnego. Znajdują zastosowanie w wielkotowarowych uprawach rolnych związanych z  produkcją żywności, uprawie roślin ozdobnych i owoców zarówno w szkółkach, jak i właśnie przydomowych ogrodach.

W preparatach stosowanych w ochronie biologicznej znaleźć się mogą roztocza, nicienie, grzyby rozwijające się na systemie korzeniowym czy też pułapki feromonowe. Aplikacja środka polega na nałożeniu na roślinę specjalnej opaski, na której znajdują się specjalnie wyhodowane kolonie tych mikroorganizmów lub tez na podlaniu podłoża roztworem, w którym są zawarte.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas