Materiał Partnera Jak powinien być wyposażony warsztat?

Jak powinien być wyposażony warsztat?

Wielu z nas chciałoby móc samemu robić sobie różnego rodzaju półki, szafki, stelaże pod łóżko, czy karmnik dla ptaków. Niestety to wiąże się z posiadaniem odpowiedniego pomieszczenia, na które nie każdy może sobie pozwolić. Jak jednak przyjdzie taki moment, że będziemy posiadać odpowiednie do tego miejsce, trzeba będzie je wyposażyć w niezbędne meble oraz narzędzia.

Meble do warsztatu

Nie ważne czy jest to profesjonalny warsztat, czy jest to warsztacik dla miłośnika majsterkowania, każdy warsztat musi posiadać określone meble, potrzebne do rozpoczęcia jakichkolwiek prac. W pierwszej kolejności będzie to na pewno stół stolarski. Wybierając odpowiedni, zwrócić należy uwagę na materiał, z którego został on wykonany. Najstabilniejszy i najtrwalszy będzie oczywiście metal. Może być to jeszcze stół z tworzywa sztucznego lub drewna. Gdy zdecydujemy się na konkretny materiał, należy zwrócić uwagę na ilość szufladek i wielkość stołu. Od nich będzie zależeć funkcjonalność stołu. Dodatkowymi plusami będą powierzchnie magnesowe, do których można przytwierdzić różnego rodzaju gwoździe, czy inne metalowe narzędzia. Bez wątpienia przyda się w warsztacie szafka. Najlepsza jest oczywiście metalowa, ze względu na jej wytrzymałość na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, czy zabrudzenia. Z biegiem czasu niewątpliwie zwiększać się będzie ilość wszelkiego rodzaju narzędzi, czy przydatnych elementów lub części zamiennych, które trzeba przecież gdzieś składować. Warto, aby była ona też odpowiednio duża, aby móc schować tam swoje ubranie robocze, wraz z obuwiem, okularami, czy rękawiczkami BHP. Wysokiej jakości stoły i szafki tego typu oferuje firma FHU Brastech.

Potrzebne narzędzia

Prócz wyżej wymienionych elementów wyposażenia warsztatu, niewątpliwie potrzebne będą także narzędzia. Obowiązkowo będzie to młotek z zestawem gwoździ, kombinerki, zestaw śrubokrętów (krzyżowych i płaskich), oraz klucze (płaskie, nasadowe i oczkowe), o przynajmniej kilku podstawowych rozmiarach. Do tego przyda się z pewnością zestaw kluczy imbusowych, niezbędne jednak będzie imadło. Najtrwalsze imadła ślusarskie, są to imadła stalowe, które charakteryzują się wysoką odpornością na obciążenia mechaniczne. Imadła mogą być także obrotowe lub stałe. Obrotowymi można obracać, w zależności od potrzeb. Te jednak są mniej wytrzymałe, przy dużych obciążeniach. Imadło jest ważnym elementem każdego warsztatu, znacznie ułatwiającym wiele prac. Potrzebne też prawdopodobnie będą wiertarka i wkrętarka, a przydać się może także lutownica. Jest to oczywiście tylko część  wyposażenia, jakie powinno znajdować  się w mniej bądź bardziej profesjonalnym warsztacie.

Podziel się