Materiał Partnera Jak podlewać kwiaty doniczkowe, żeby zdrowo i szybko rosły?

Jak podlewać kwiaty doniczkowe, żeby zdrowo i szybko rosły?

Miłośników kolekcjonowania roślin doniczkowych w domach stale przybywa, jednak wraz z zakupem kolejnych okazów warto wiedzieć coraz więcej na temat ich pielęgnacji. Dzięki odpowiedniemu dbaniu o kwiaty można cieszyć się ich pięknym rozwojem i wzrostem przez wiele lat. Jednym z najistotniejszych czynników potrzebnych do wzrostu rośliny jest jej nawodnienie. Kiedy i jak najlepiej to robić? Omawiamy to w dalszej części artykułu.

Kiedy podlewać kwiatka w doniczce?

Odpowiedź na pytanie, kiedy podlewać kwiaty może być jednocześnie skomplikowana i prosta, ponieważ przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to jakie wymagania ma konkretny gatunek rośliny. Praktycznym sposobem na sprawdzenie, czy nawodnienie jest potrzebne, będzie sprawdzenie ziemi przez włożenie palca do ziemi. Jeśli podłoże jest wyczuwalnie suche, wymaga podlania, jeśli nadal odczuwalna jest wilgoć, można odczekać i powtórzyć test za kilka dni.

Warto pamiętać, że w tym przypadku nadmiar nie jest dobry, ponieważ przelewanie kwiatów może doprowadzić do negatywnych skutków szybciej niż chwilowy niedobór wody.

Rodzaj doniczki ma znaczenie

Zapotrzebowanie rośliny na wodę jest uzależnione od kilku czynników. Jednym z nich jest wielkość jej liści, im większa ich powierzchnia, tym większa utrata wody, a co za tym idzie większa potrzeba nawadniania. Kolejna istotna kwestia to wilgotność powietrza w pomieszczeniu oraz temperatura, jaka w nim panuje. Im bardziej sucho i ciepło jest wokół rośliny, tym częściej trzeba ją podlewać.

Nie bez znaczenia pozostaje tutaj także to, w jakim pojemniku rośnie kwiat. Wysokie donice i próchnicza gleba wewnątrz zapewniają rzadszą potrzebę nawadniania niż małe doniczki.

Czym podlewać kwiaty?

Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, jaką wodą podlewamy kwiaty i używamy tej prosto z kranu. Nie jest to duży błąd, jednak warto wziąć pod uwagę, że pomimo zwykle dobrej jakości wód wodociągowych w naszym kraju znaczenie dla roślin ma fakt, że są one uzdatniana związkami zawierającymi chlor. Dlatego najlepiej wlać ją do konewki lub pojemnika jakiś czas przed podlewaniem i pozostawić do odstania. Dobrą praktyką będzie ponowne napełnianie naczynia od razu po podlaniu i pozostawienie do kolejnego razu.

Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy w gospodarstwie domowym mamy wyjątkowo twardą i zasadową wodę, a rośliny, które uprawiamy, potrzebują kwaśnego środowiska. Ten problem można zaobserwować, jeśli na ziemi pojawi się brzydki biało-żółty osad. W takim przypadku do podlewania warto używać wody przegotowanej. Podobnie zaleca się robić, jeśli używa się wody do zraszania liści, ponieważ twarda woda może powodować powstawanie na nich białych plam.

W doniczki oraz akcesoria potrzebne do hodowli kwiatów i roślin doniczkowych można zaopatrzyć się w sklepie Interplast Plastic Products.

Opracowanie:

Interplast Plastic Products Sp. z o.o.

Bytom , Elektrownia 16

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas