Materiał Partnera Jak podłączyć wannę wolnostojącą?

Jak podłączyć wannę wolnostojącą?

Montaż wanny wolnostojącej wymaga nieco innego działania, niż w przypadku gdy jest ona zabudowana. Do wybrania tego elementu armatury najlepiej zacząć przygotowania już na etapie projektu. W przypadku wanny wolnostojącej bateria i odpływ będą znajdowały się na wierzchu, więc trzeba odpowiednio zadbać o ukrycie rur lub wkomponowanie ich w ciekawy sposób.

Wybór miejsca

Warto zaznajomić się z dostępnymi na rynku modelami wanien i wybrać dużo wcześniej. Wtedy od razu można wyznaczyć miejsce pod odpływ i wolnostojącą baterię podłogową. Czasem instaluje się wannę po prostu w pobliżu ściany, aby elementy ujścia i dojścia wody były zamontowane w murach. Warto też przemyśleć inne aspekty wybranego miejsca, np.: gdzie będzie można powiesić ręczniki, czy w tym miejscu da się rozłożyć kosmetyki? Powinno się dokładnie przemyśleć usytuowanie wolnostojącej wanny, ponieważ ciężko będzie potem zmienić jej położenie. To przecież inwestycja na wiele lat. Ciekawe baterie można znaleźć w ofercie firmy Armipol, jej specjaliści pomogą w doborze pasującego zestawu z wanną i wyznaczeniu odpowiedniego miejsca.

Instalacja wolnostojącej wanny

Wannę przenosić trzeba do góry dnem. Należy to robić bardzo ostrożnie, aby nie powstały na niej zarysowania lub wgniecenia. Przez cały proces montażu nie powinno się zdejmować ochronnej folii, która pokrywa wannę. Pierwszym etapem jej przytwierdzenia są dolne podpórki. To one zapewniają stabilność, jednak należy użyć poziomicy, by upewnić się, że wanna nie będzie pochylona w żadnym kierunku. Z pewnością wsporniki dają możliwość ustawienia wysokości każdego z nich. Wanna powinna być na wysokości około pół centymetra od podłoża. Po umocowaniu jej do nóżek za pomocą silikonu, powinno się odczekać około godziny, aż całość się zespoli. Wannę należy przymocować do podłoża również przy pomocy silikonu. Ponadto powinien on połączyć uszczelki. Dobrze jest sprawdzić, czy na pewno nie będzie miało miejsca przepuszczanie wody. W trakcie wykonywania prac można jeszcze naprawić ewentualny błąd, potem będzie to trudniejsze. Warto skorzystać z kartonu, na którym można będzie odłożyć wannę lub chociaż zabezpieczyć jej krawędzie. Wolnostojącą wannę najlepiej jest podłączać po ukończeniu wszystkich prac związanych z wykańczaniem pomieszczenia, jak kładzenie płytek czy malowanie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu zostanie ona ubrudzona farbą, plamę będzie można łatwo zmyć przy pomocy benzyny.

Podziel się