Materiał Partnera Jak należy dbać o meble tapicerowane?

Jak należy dbać o meble tapicerowane?

Meble tapicerowane są stałym elementem wyposażenia domu i chyba nie ma mieszkania, w którym nie znajdziemy choćby krzeseł z obiciami. Chociaż są one zazwyczaj wykonane z praktycznych, wytrzymałych materiałów, to po pewnym czasie każda tapicerka będzie nosiła ślady użytkowania. Konieczne jest zatem regularne jej czyszczenie. Poniżej przedstawiamy sposoby, jakimi możemy to robić.

Regularne czyszczenie

Meble tapicerowane muszą być poddawane czyszczeniu równie często, co inne sprzęty i powierzchnie w mieszkaniu. Często jednak zdarza się, że chociaż pamiętamy o odkurzaniu dywanów i ścieraniu kurzy, to sofę czy fotel już omijamy. Później, gdy już zabierzemy się za ich sprzątanie, okazuje się, że plamy nie da się już doprać, a z okruszków między poduszkami usypać można całkiem pokaźny stosik.

Meble tapicerowane stanowią ozdobę każdego mieszkania. Ich producenci, tacy jak firma Meble Sobczyk, do wyrobu swoich produktów wykorzystuje tylko wysokiej jakości, wytrzymałe materiały. Jednak by służyły nam przez długie lata, musimy zadbać o ich właściwą pielęgnację.

Podstawowym zabiegiem będzie tu odkurzanie powierzchni mebli, które wykonywać powinniśmy co najmniej raz w tygodniu – na tyle często, by kurz i brud nie zdążyły się zadomowić się w tapicerce. Wystarczy do tego wilgotna ściereczka. Poważniejsze zabrudzenia wymagają natomiast nieco innych zabiegów.

Odpowiednia pielęgnacja

Duże znaczenie ma tu materiał, z jakiego zostało wykonane obicie. Nowoczesne mikrowłókna pokryte są powłoką teflonowa, która zabezpiecza przed wchłanianiem wody i ułatwia czyszczenie, jednak i w tym wypadku zabrudzenia powinny być usuwane od razu. Szczegółowe instrukcje co do sposobów czyszczenia znajdziemy w informacjach dotyczących produktu, które otrzymamy od producenta.

Najprostszym sposobem czyszczenia tapicerki meblowej wykonanej z bawełny jest użycie specjalnej pianki. Najlepiej, jeśli jest to preparat docelowo przeznaczony właśnie do mebli. Pamiętajmy o wykonaniu próby na małym fragmencie tapicerki, nim przystąpimy do czyszczenia całości – w ten sposób sprawdzimy, jak mebel reaguje na ten konkretny preparat. Po odkurzeniu sofy czy łózka odkurzaczem nakładamy preparat i postępujemy zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. W większości przypadków musimy pozostawić piankę na około godzinę, a następnie zetrzeć ją czystą ściereczką.

Tapicerki z tkanin delikatnych takich jak aksamit musimy czyścić zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Wykorzystać do tego możemy roztwór w proporcjach dwie łyżki amoniaku na litr wody. Do tkanin welurowych powinniśmy wykorzystywać preparaty do tego materiału przeznaczone.

Meble tapicerowane to jednak nie tylko piękna tapicerka. Zadbać musimy również o drewniany szkielet. Drewniane elementy powinny być regularnie odkurzane i przecierane ściereczką nasączoną środkiem do czyszczenia politury.

Podziel się