Artykuł sponsorowany Jak i kiedy siać trawę dekoracyjną wokół domu?

Jak i kiedy siać trawę dekoracyjną wokół domu?

Równomiernie zazieleniony trawnik to marzenie większości mieszkańców domków jednorodzinnych. Na szczęście taki efekt nie jest trudny do uzyskania, wystarczy tylko przestrzegać kilku ważnych zasad. Jak dobrać mieszankę trawy, w jakim miesiącu ją wysiewać i jak tego dokonać? Podpowiadamy w artykule. 

Jaką trawę wybrać do ogrodu?

Przed wyborem konkretnego rodzaju trawy, należy określić nasze oczekiwania dotyczące użytkowania przyszłego trawnika. Trzeba również zidentyfikować warunki do wzrostu rośliny na naszej działce. Mowa tu przede wszystkim o takich czynnikach, jak zakwaszenie gleby, nasłonecznienie czy jej żyzność. W sklepach znajdziemy dziś mieszanki traw przeznaczone także do dość wymagających stanowisk, np. terenów suchych czy zacienionych. Ważny jest również przewidywany sposób użytkowania i intensywność eksploatacji trawnika. Czy w ogrodzie planujemy urządzić boisko dla dzieci, mamy zwierzęta domowe, a może zależy nam jedynie na atrakcyjnej ozdobie? Odpowiedzi na te pytania pozwolą lepiej wybrać między poszczególnymi typami mieszanek traw gazonowych

Sianie trawy dekoracyjnej – kiedy i jak to zrobić?

Wyróżnia się dwa podstawowe okresy w ciągu roku, podczas których występują optymalne warunki do wzrostu trawy. Jak podpowiadają specjaliści, najlepiej ją wysiać:

  • wiosną: od połowy kwietnia do końca maja;
  • późnym latem: na przełomie sierpnia i września.

Przy czym, najlepiej jest dokonywać tej czynności w tym drugim przedziale czasowym. Wilgotna i ciepła gleba tworzy bowiem wprost idealne środowisko do wykiełkowania nasion. Z uwagi na przymrozki i obfite opady deszczu, trzeba szczególnie uważać, planując sianie wiosną. Z oczywistych względów nie wolno przeprowadzać tego zimą oraz w najgorętszych miesiącach – od czerwca do połowy sierpnia. Na małym terenie trawę można siać ręcznie, jeśli zaś dysponujemy większą przestrzenią, warto zastosować siewnik. Wysokiej jakości mieszanki traw dekoracyjnych można nabyć w firmie Centrala Nasienna.  

Pielęgnowanie trawnika dekoracyjnego – zasady

Pierwszym krokiem po wysianiu nowego trawnika jest zabezpieczenie i ogrodzenie terenu przed ptakami i przypadkowym podeptaniem przez ludzi. Najlepiej to wykonać za pomocą siatki owocowej i zwykłego sznurka. Kolejną ważną kwestią jest systematyczne podlewanie i usuwanie chwastów. Zaleca się to robić ręcznie, a środki odchwaszczające stosować tylko, jeśli będzie to konieczne (wybierając możliwie delikatne preparaty). Pięknie wyrośniętym trawnikiem powinniśmy się cieszyć około 4 tygodnie po wysianiu. Nie wolno też zapominać o późniejszym regularnym koszeniu i nawadnianiu gleby. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas