Materiał Partnera Jak funkcjonalnie umeblować małe mieszkanie?

Jak funkcjonalnie umeblować małe mieszkanie?

Urządzenie pomieszczeń o niewielkim metrażu może przysporzyć wiele problemów. Warto podczas aranżacji kierować się przede wszystkim minimalizmem. Zasada ta wpisuje się w myśl stylu skandynawskiego lub industrialnego. Główną rolę w małym mieszkaniu odgrywa praktyczne umeblowanie. W tym aspekcie doskonałe rozwiązanie stanowi system mebli modułowych, które można dopasować do własnych potrzeb.

Optyczne powiększenie przestrzeni

W niewielkich pomieszczeniach warto postawić na taką aranżację, która sprawi wrażenie powiększenia metrażu. W tym celu najlepiej wybierać jasne kolory ścian. Nie musi być to biel. Można ją śmiało zastąpić pastelowymi barwami lub delikatnymi szarościami. Ciemne odcienie jak najbardziej mogą pełnić funkcję dodatków, na przykład w wykończeniu mebli bądź dekoracjach. W takim przypadku idealne sprawdzą się akcesoria chromowane, metalowe lub z naturalnego drewna. Warto także wykorzystać szklane powierzchnie. Dobrym wyborem będą na przykład wykonane z tego materiału półki lub drzwiczki szafek. Powszechnie stosowany trik stanowi umieszczenie luster, aczkolwiek raczej tych pozbawionych ciężkich ram lub bogato zdobionych tafli. Im bardziej minimalistyczne, tym lepszy efekt uzyskamy.

Wielofunkcyjne umeblowanie

W małym mieszkaniu dużą rolę odgrywa dostateczna ilość miejsca na pochowanie wszystkich niezbędnych rzeczy. W wielu przypadkach stanowi to nie lada wyzwanie, gdyż nawet po dokładnej selekcji okazuje się, że przedmiotów jest więcej, aniżeli dostępnych skrytek. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będzie inwestycja w meble modułowe, których wymiary można dopasować do własnych potrzeb. Ich główna zaleta to właśnie pojemność, ale także funkcjonalność. Pojedyncze elementy takiego systemu można ze sobą dowolnie łączyć, tworząc tym samym dobrze zagospodarowaną przestrzeń. Bardzo często są wykonywane na zamówienie, więc problemu nie stanowi dobranie ich do niestandardowego metrażu mieszkania. Cechują się ustawnością nawet w niewielkich wnękach pokoju.

Podstawowa zasada: minimalizm

Oczywiście w urządzaniu mieszkania powinniśmy kierować się własnym gustem, jednakże jest kilka stylów aranżacyjnych, które szczególnie sprawdzą się przy niewielkim metrażu. Będzie to przede wszystkim estetyka oszczędna w formie. W takim przypadku warto postawić na modną konwencję skandynawską lub wnętrze o charakterze industrialnym. W obydwu przypadkach idealnie wpasują się minimalistyczne meble wykonane ze stalowych konstrukcji, które oferuje między innymi producent mebli modułowych Euro-Stal z Gorlic. Należy także zachować umiar w dekoracjach, aby nie sprawić, że pomieszczenia staną się przytłaczające. Najlepiej postawić na zielone rośliny doniczkowe bądź nowoczesne obrazy i fotografie w prostych ramkach na ścianach. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie na przykład w okolicy blatów kuchennych lub stolika RTV w salonie taśm LED. Takie oświetlenie także korzystnie wpłynie na optyczne powiększenie wnętrza.

Podziel się