Materiał Partnera Jak działają systemy monitoringu?

Jak działają systemy monitoringu?

W dzisiejszych czasach wchodząc do marketu czy banku przywitają nas tabliczki z informacją, że obiekt jest monitorowany. Kamery monitoringu znajdziemy niemal w każdym budynku usługowo-handlowym, w instytucjach publicznych, a nawet na ulicach miast. Jest to skuteczna metoda ochrony przed wandalizmem czy innymi niepożądanymi czynnościami. Postaramy się przybliżyć Państwu sposób działania i zastosowanie kamer monitoringu.

Kamery wykorzystywane do monitoringu

Podstawowym elementem każdego systemu monitoringu są kamery. W monitoringu wykorzystuje się różnego rodzaj kamery przemysłowe, których podstawowe parametry to:

  • czułość,
  • rozdzielczość,
  • sposób wykonania.

Prawidłowe dobranie kamer do warunków, w jakich będą działać, jest dość skomplikowaną sprawą, która jednocześnie ma bardzo duży wpływ na działanie całego systemu monitoringu. Montaż urządzeń rejestrujących, które potrzebują dużą ilość światła w ciemnych korytarzach, nie przyniesie pożądanego efektu. Należy zwrócić również uwagę na rozdzielczość, w jakiej kamery rejestrują obraz. To właśnie rozdzielczość decyduje, ile detali znajdować będzie się na nagraniu, choć trzeba pamiętać, że istnieją inne czynniki wpływające na jakość zarejestrowanego obrazu takie jak automatyczna regulacja wzmocnienia czy elektroniczna migawka.

Na rynku można znaleźć kamery AHD, które rejestrują obraz w rozdzielczości FullHD, a obraz przesyłany jest przy pomocy kabli koncentrycznych lub skrętek komputerowych bez pogorszenia jakości obrazu. Nowoczesne kamery rejestrują obraz zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Telewizja przemysłowa

Najbardziej popularnym wykorzystaniem kamer analogowych jest telewizja przemysłowa (CCTV). Telewizyjny system dozorowy wykorzystywany jest w obiektach przemysłowych oraz handlowych, instytucjach publicznych, a coraz częściej na terenie domów prywatnych. Głównym zadaniem telewizji przemysłowej jest zwiększenie bezpieczeństwa, na terenie objętym monitoringiem. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze kamery, nagrywające wydarzenia w wysokiej rozdzielczości nie powstrzymają wszystkich aktów wandalizmu czy różnego rodzaju przestępstw. Dlatego bardzo ważne jest połączenie telewizji przemysłowej z systemami szybkiego reagowania, które poinformują odpowiednie służby i umożliwią skuteczną reakcję.

Tradycyjnym sposobem podłączenia kamer jest system analogowy, w którym urządzenia rejestrujące zamontowane są w sposób trwały i solidny, a obraz przesyłany jest przy pomocy kabli. Systemy analogowe wymagają skomplikowanego i czasochłonnego montażu. Rozwiązaniem wymagającym mniejszego nakładu pracy jest montaż systemu telewizji IP. Monitoring IP pozwala na rejestrowanie obrazu w wysokiej rozdzielczości, który jest potem przekazywany za pośrednictwem bezprzewodowych sieci wewnętrznych lub sieci internetowej. Systemy monitoringu IP charakteryzuje się małą podatnością na zakłócenia podczas przesyłania danych.

Główne zadania systemu monitoringu

Systemy monitoringu spełniają kilka funkcji, ale podstawową jest rejestrowanie wydarzeń dziejących się na terenie danego obiektu. Często sama obecność kamer zniechęca potencjalnych przestępców przed podjęciem próby kradzieży czy zniszczenia mienia. Jednak jeśli dojdzie już do jakiegoś przestępstwa, to obraz zarejestrowany przez monitoring bardzo często pomaga ustalić i złapać sprawców. Specjaliści z firmy ASD Systemy Zabezpieczeń, zalecają  zintegrować monitoring z systemami odpowiedzialnymi za wczesne informowanie o zagrożeniu, co umożliwi sprawną i skuteczną reakcję służb ochrony lub personelu technicznego.

Prawidłowo zamontowany system monitoringu w znaczącym stopniu redukuje akty wandalizmu oraz przestępstwa, a w razie ich wystąpienia rejestruje wydarzenia, co pozwala na późniejszą identyfikację sprawców. Z pewnością można uznać, że budynki posiadające monitoring są lepiej chronione, niż te pozbawione tego systemu.

Opracowanie:

ASD. Systemy alarmowe, ppoż., telewizja przemysłowa

Łódź , Zagajnikowa 39

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas