Artykuł sponsorowany Jak działają materace samopompujące?

Jak działają materace samopompujące?

Materace i maty samopompujące to obowiązkowy element wyposażenia każdej osoby, która planuje wyjazd pod namiot. Bardzo łatwo się je transportuje, są lekkie i nie zajmują dużo miejsca. Dzięki temu doskonale sprawdzą się w trakcie górskich wędrówek. Nie jest do nich dołączona żadna pompka. Mają natomiast zdolności samopompujące, które zapewniają umieszczone w nich gąbki. Te zasysają powietrze przez specjalny zawór.

Jak wygląda materac samopompujący?

Materac samopompujący nie różni się na pierwszy rzut oka od tradycyjnego materaca dmuchanego. Nie ma w tym nic dziwnego, bo spełnia on bardzo podobne funkcje. Samopompujący model składa się jednak z trochę innych części. Są to:

  • wytrzymała powierzchnia wierzchnia – materiał, z jakiego ją wykonano, jest bezpieczny dla skóry i odporny na uszkodzenia mechaniczne,
  • pianka – to od niej zależą zdolności samopompowania,
  • zawór – przez niego powietrze zostaje zassane do środka materaca lub maty.

Mechanizm stojący za fenomenem materaców samopompujących jest bardzo prosty. Został zainspirowany działaniem tradycyjnych kanap i foteli, które pod wpływem nacisku oddają zgromadzone w nich powietrze.

Jak pompują się materace?

W materacach samopompujących nie ma pompki, która uruchamia się automatycznie, jest za to zawór. Jego działanie zależy od gąbki. Ta wypełnia materac. Po otwarciu zaworu gąbka zaczyna przyjmować z zewnątrz powietrze, które nadaje jej objętość i sprawia, że można pozwolić sobie na wygodny odpoczynek. Pianka ma dodatkową zaletę: dopasowuje się do kształtu ciała. Materiał można dodatkowo dopompować, żeby materac stał się twardszy. Od jakości pianki zależą między innymi:

  • wytrzymałość materaca lub maty,
  • możliwa do uzyskania twardość,
  • właściwości termoizolacyjne, szczególnie ważne, jeśli mata ma oddzielać ciało od gołej ziemi,
  • waga materaca.

Materace samopompujące sprawdzą się znacznie lepiej niż tradycyjne dmuchane modele. Można kupić je w praktycznie każdym dobrze zaopatrzonym stacjonarnym sklepie podróżnika lub online, na przykład w Dreptaki. Są lekkie i po spuszczeniu z nich powietrza można łatwo je spakować, nie będą więc przeszkadzać w długiej podróży z plecakiem. Są nieocenione, kiedy chce się przenocować na gołej ziemi lub skale w górach. Trzeba przy tym pamiętać, że im zimniej ma być w czasie, kiedy mata lub materac będą używane, tym grubsza powinna być wypełniająca je pianka. Ponadto gąbki słabej jakości nie będą dobrze wciągały powietrza, mogą także być bardziej podatne na uszkodzenia, niż lepsze gatunkowo materiały.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas