Artykuł sponsorowany Jak dobierać rośliny do ogrodu na dachu

Jak dobierać rośliny do ogrodu na dachu

Aranżacja ogrodu na dachu może stanowić spore wyzwanie. Dach daje spore możliwości jeśli chodzi o zakładanie ogrodu. Może on mieć postać trawnika lub zróżnicowanej kompozycji z drzewami i krzewami. Zastanawiacie się w jaki sposób dobrać rośliny do ogrodu na dachu? Jakich zasad przestrzegać aranżując przestrzeń? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Jak wykonać zielony dach?

Najlepiej założyć go na dachu o kącie nachylenia 2-30%. Większe nachylenie wymaga zastosowania specjalnych progów, których zadaniem będzie utrzymanie podłoża. Dosyć istotną kwestią jest także odpowiedni dobór gatunków roślin. Biorąc pod uwagę rodzaj roślinności możemy wyróżnić dwa rodzaje dachów – ekstensywny oraz intensywny.

Dach ekstensywny charakteryzuje się niską roślinnością. Jego zaletą jest niewielka waga oraz łatwość utrzymania. Nie bez znaczenia jest także niska cena jego stworzenia. Tego typu dachy tworzy się przede wszystkim na dużych, nieużytkowanych powierzchniach. Celem jest zwiększenie walorów ekologicznych  oraz estetycznych okolicy.

Dach intensywny często ma postać prawdziwego ogrodu umieszczonego na dachu. Sadzone są w nim przede wszystkim rośliny ozdobne, które wymagają regularnej pielęgnacji. Dach ten jest dosyć drogi w utrzymaniu. Dodatkowo jest także bardzo ciężki dlatego wymaga wzmocnienia dotychczasowej konstrukcji. Dach intensywny daje duże możliwości zastosowania elementów małej architektury. Zaliczamy do nich ławki, piaskownice, oczka wodne czy nawet fontanny.

Dobór roślin na dach zielony

Możemy wyróżnić trzy rodzaje „zazielenienia” dachu – ekstensywne, intensywnie niskie oraz intensywnie wysokie. Rodzaj ekstensywny obejmuje przede wszystkim gatunki bardzo niskie. Głównie są to rośliny stepowe (rozchodniki, mchy, trawy, zioła), dobrze znoszące nasłonecznienie, niską wilgotność oraz okresowe susze. Rośliny te nie wymagają dodatkowego nawadniania. Posiadają zdolność „samoregeneracji”.

Zazielenienie intensywnie niskie składa się głównie z bylin, krzewów i traw. W tej grupie możemy spotkać również karłowate odmiany drzew. Dosyć częstym zabiegiem w tym typie zazielenienia jest oczko wodne. Gatunki roślin wchodzące w skład tego zazielenienia wymagają pielęgnacji analogicznej jak w przypadku zwykłych roślin ogrodowych. Zabiegi pielęgnacyjne obejmują również wiosenne nawożenie.

Zazielenienie intensywnie wysokie tak naprawdę obejmuje wszystkie rodzaje roślin. Znajdą się na nim również drzewa iglaste oraz liściaste w rozmiarach prawie dorównujących gatunkom występującym na wolnych terenach. „Ogrody tego typu wymagają bardzo intensywnej pielęgnacji. Dodatkowo należy w nich zamontować system nawadniania i odprowadzania wody.” – wyjaśnia Przemysław Rybarski, właściciel pracowni Kreatorzy Zielonych Przestrzeni, która zajmuje się projektowaniem ogrodów oraz terenów zielonych.

Wybór roślin na dach zielony powinien uwzględniać warunki pogodowe, jakie występują na danym obszarze. Duże nasłonecznienie, silne wiatry, wysokie amplitudy temperatur czy okresy suszy to czynniki, na których działanie narażone będą rośliny. Bardzo istotna jest także stabilność podłoża oraz sposób sadzenia roślin.

Planując aranżację ogrodu na dachu należy dokładnie przeanalizować stan jego konstrukcji oraz warunki, jakie będą oddziaływać na posadzone na nim rośliny. Nieumiejętne postępowanie może narazić nas na wysokie koszty, które nie przyniosą spodziewanego efektu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas