Artykuł sponsorowany Jak dobierać poduszki dekoracyjne?

Jak dobierać poduszki dekoracyjne?

Ile poduszek ułożyć na łóżku w sypialni? Czy można łączyć ze sobą różne wzory i kolory? Co z kształtem poduszek? Jak uzyskać ciekawy efekt bez wrażenia bałaganu? Stylizowanie kanapy lub łóżka za pomocą poduszek to wcale nie takie łatwe zadanie! Jednak stosując się do naszych wskazówek, na pewno osiągniesz efekt niczym z meblowego katalogu. Zaczynamy!

Poduszki dekoracyjne, czyli aranżacyjna kropka nad „i”

Mogłoby się wydawać, że zakup poduszek dekoracyjnych to niepotrzebny wydatek. Nic bardziej mylnego! Żaden inny dodatek nie pozwoli nam na tak szybką i spektakularną metamorfozę wnętrza. Żaden inny nie sprawi też, że zyska ono na przytulności i stanie się bardziej „nasze”. Nawet jeśli mamy w domu tylko kilka ozdobnych poduszek, to zmieniając ich układ lub przyodziewając je w różne poszewki, możemy dowolnie manipulować wyglądem sofy w salonie czy łóżka w sypialni. Dekoracyjna poduszka może też zastąpić ulubionego pluszaka naszemu dziecku. Choć jeszcze kilkanaście lat temu gama tego typu dodatków była bardzo uboga, dziś mamy w czym wybierać. Wystarczy tylko zajrzeć do Studia Poduch Little Dreams, by kompletnie zatracić się w zakupowym szale.

Wszystko zaczyna się od koloru

Zanim w ogóle zabierzemy się za stylizację łóżka lub kanapy, zastanówmy się, jaka paleta kolorystyczna będzie najbardziej odpowiednia dla danego wnętrza. Za kolor podstawowy przyjmijmy tapicerkę sofy lub odcień narzuty na łóżko. Pod uwagę warto wziąć też ściany, dywany i pozostałe dodatki, ponieważ wszystko to powinno tworzyć ze sobą harmonijną całość. Oczywiście możemy działać na zasadzie kontrastu, ale musi być widać, że jest to zamierzone. Jeśli kiepsko nam wychodzi dobieranie odcieni, posłużmy się kołem barw. Znajdziemy je w Internecie. Koło skonstruowane jest tak, że kolory, które ze sobą sąsiadują, wzajemnie się uzupełniają. Z kolei odcienie po przeciwstawnych stronach – kontrastują ze sobą. Mając kolor podstawowy, bez problemu ustalimy, jakich jeszcze barw możemy użyć. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z ich ilością. 3-4 kolory powinny wystarczyć, by osiągnąć piękny efekt.

Wzory i tekstury – jak je zestawiać?

W doborze wzorów panuje naprawdę spora dowolność. Możemy mieszać ze sobą motywy geometryczne, roślinne, retro czy minimalistyczne, ale zasada jest jedna – wszystkie poduszki muszą posiadać „wspólny mianownik”. Co to właściwie oznacza? Cała kompozycja powinna być utrzymana np. w podobnej kolorystyce lub posiadać jakąś inną cechę, która będzie łączyć poszczególne jej elementy. Bardzo dobre efekty przynosi też zestawianie ze sobą różnorodnych materiałów. Aksamitna poducha oparta o sąsiadkę wykonaną z grubej dzianiny? Dlaczego nie! Tak właśnie tworzy się przytulne aranżacje wnętrz!

Kształt i rozmiar mają znaczenie

Warto różnicować rozmiary i kształty dekoracyjnych poduszek znajdujących się w jednej kompozycji. Klasyczne, kwadratowe poduchy dobrze jest poprzeplatać mniejszymi w kształcie prostokąta lub wałeczka. W dobrym sklepie znajdziemy też dodatki o oryginalnym uformowaniu. Jak układać poduszki? Tu nie ma jednego, właściwego sposobu, bo każdy jest poprawny. Wszystko zależy od tego, iloma i jakimi dodatkami dysponujemy. Możemy zestawiać je na zasadzie symetrii, kontrolowanego nieładu, tył na przód – co tylko podpowie nam nasza wyobraźnia!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas