Materiał Partnera Jak dbać o rośliny ogrodowe przez cały rok?

Jak dbać o rośliny ogrodowe przez cały rok?

Posiadanie ogrodu nie oznacza, że przez cały rok będziemy mogli cieszyć się jego urokami, podziwiając pąki na drzewach, czerwieniejące owoce i kwiaty, kolorowe liście, tworzące złocistą dekorację  i przykryte białym puchem drzewa. Kluczem do sukcesu jest regularna praca, polegająca na różnych, zmieniających się wraz z porami roku, czynnościach pielęgnacyjnych.

Czego potrzebują od nas rośliny?

Rośliny są autotrofami, czyli organizmami samożywnymi, wytwarzającymi pokarm w procesie fotosyntezy. Do procesu tego niezbędna jest woda oraz energia słoneczna. O ile nie jesteśmy w stanie zagwarantować naszym roślinom ogrodowym światła słonecznego na wymaganym poziomie, o tyle powinniśmy zawsze pamiętać o tym, aby otrzymywały odpowiednią ilość wody.  Jak tłumaczą specjaliści z firmy Trzask-Pol Ogrody Adam Trzaska, ilość wody i częstotliwość podlewania powinniśmy dostosować do indywidualnych preferencji roślin. Funkia, czy pióropusznik strusi, preferuje mokrą ziemię, dlatego należy pamiętać o jej podlewaniu, natomiast berberysy i rozchodniki to rośliny sucholubne. Kolejnym istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie, które zwiększa w glebie ilość potrzebnych roślinom składników pokarmowych. Rodzaj i ilość nawozu należy dostosować do rodzaju gleby, warunków klimatycznych, a nawet wieku rośliny. Dlatego jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na ten temat, warto zasięgnąć pomocy fachowców. Pracochłonnym, ale bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest pielenie, czyli pozbywanie się chwastów, które konkurują z roślinami o wodę oraz pokarm.

Pielęgnacja roślin, a pora roku


Prace w ogrodzie trwają niemal cały rok, ale ich rodzaj zmienia się w zależności od sezonu. Wiosna to dobra pora, aby sadzić drzewa i rozpocząć pierwsze w roku porządki, pamiętając o tym, że wszelkie prace należy dostosować do panującej aury. Wraz z nastaniem kwietnia, następuje intensywny wzrost trawy, którą należy przystrzyc. Druga połowa czerwca i nadejście lata to dobry moment na strzyżenie liściastych i iglastych żywopłotów. Latem nie zapominajmy o podlewaniu i nawożeniu roślin, oraz pielęgnacji oczka wodnego, w którym następuje intensywny przyrost glonów i zbieranie się mułu. Wraz z końcem wakacji sadzimy drzewa i krzewy iglaste. To także odpowiedni czas na ostatnie w roku przycinanie krzewów i drzew, dzięki czemu zdążą zdrewnieć przed nadejściem zimy. Z początkiem września sadzimy drzewa i krzewy. Wraz z nadejściem kalendarzowej jesieni należy po raz ostatni skosić trawnik. Listopad jest czasem ostatnich porządków w ogrodzie. Zima to natomiast czas formowania koron drzew liściastych i przycinania iglaków.

Podziel się