Materiał Partnera Garderoba w domu i mieszkaniu – jaki jej rodzaj wybrać?

Garderoba w domu i mieszkaniu – jaki jej rodzaj wybrać?

Garderoba w domu to bardzo praktyczne pomieszczenie, które pozwala okiełznać chaos, zwłaszcza pojawiający się przy dzieciach. Dobrze przygotowana szafa garderobiana lub też garderoba typu walk-in-closet  powinna mieścić ubrania nawet kilku domowników. Jest to też miejsce, w którym można schować zimowe kurtki oraz sprzęty takie jak odkurzacze. Najlepszym rozwiązaniem przy wyborze konstrukcji garderoby w domu jest zaprojektowanie jej na wymiar.

Garderoba do domu

Garderoby typu walk-in-closet są szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie Zachodniej. Projekty domów budowanych w Polsce również uwzględniają dzisiaj osobne pomieszczenie, które będzie mogło stanowić pokój garderobiany. Najczęściej ma on od 3,5 m2 do nawet 10 m2. Podkreślić również warto, że najczęściej garderoba jest umieszczana przy sypialni lub przy korytarzu na piętrze. Jak zaś powinno się aranżować garderobę walk-in-closet?

Meble powinny tworzyć system układający się w literkę „U” lub też „L”, w zależności od miejsca, w którym zostały umieszczone drzwi. Jeśli chodzi zaś o rodzaje szaf, mogą to być zarówno meble drewniane zabudowujące ściany aż pod sufit, jak i można postawić na konstrukcje metalowe z półkami z płyt MDV powlekane okleiną PCV. Druga opcja pozwala przygotować między innymi meble charakterystyczne dla modnych butików i odzieżowych sklepów sieciowych. Są one tanie, piękne i bardzo funkcjonalne. Warto przy ich projektowaniu uwzględnić dobrej jakości oświetlenie LED oraz lustra.

Garderoba w mieszkaniu

W większych mieszkaniach można stworzyć między innymi wąską garderobą ukrytą za lustrzanymi drzwiami. Najczęściej jednak właściciele lokali w blokach, apartamentach czy w kamieniach wolą postawić na zabudowę wnęki lub na stworzenie garderoby w wersji wysokiej i pojemnej szafy garderobianej. Umieszcza się ją w sypialni lub korytarzu, a jej wykończenie może być różne. Popularne są zarówno szafy garderobiane z frontami w typie shuttersów, jak i mogą być one stworzone z przesuwanych luster. Postawić można też na fronty laminowane lub drewniane, które lepiej aranżować w minimalistycznych kolorach i wzorach. Szafy garderobiane nie powinny wyróżniać się we wnętrzu, tylko optycznie je powiększać. Można je np. wykonać w kolorach przeciwległych ścian bez niepotrzebnych elementów zdobniczych.

Przy projektowaniu szaf garderobianych do mieszkania warto także pamiętać o ich wyposażeniu. Takie meble muszą mieć wiele skrytek, a także szuflad, półek i wieszaków tak, by miejsca starczyło dla małych i większych przedmiotów. Rekomendowane jest oświetlenie wewnętrzne ledowe.  

Stwórz swoją garderobę na wymiar

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz garderoby walk-in-closet, czy szafy garderobianej np. idealnie wypełniającej wnękę, powinieneś postawić na zaprojektowanie mebli na wymiar. Wybierać warto doświadczone firmy, które skupią się nie tylko na kwestiach estetycznych, ale przede wszystkim funkcjonalnych. Przykładem jest pracownia MARIO MEBLE, która słynie z ciekawych pomysłów. Bez problemu przygotuje ona zatem szafę garderobianą pod skos na poddaszu czy też meble idealnie mieszczący się pod schodami. Wielu klientów stawia też – zwłaszcza w mieszkaniach – na modne szafy z siedziskami pikowanymi obitymi skórą, ekoskórą czy welurem. 

Opracowanie:

Mario Meble Mariusz Mazur

Kosowice 33A

Podziel się