Materiał Partnera Firany na żabki czy przelotki?

Firany na żabki czy przelotki?

Żabki są klasycznym rozwiązaniem, które jeszcze do niedawna królowało w polskich domach. Obecnie coraz częściej są one zastępowane przelotkami. Jakie są największe wady i zalety oby dwóch rozwiązań? Co lepiej wygląda – karnisz czy może szyna? Chcesz udekorować okna? Zastanów się, które rozwiązanie będzie lepsze w przypadku Twojego domu lub mieszkania!

Czym są żabki i przelotki?

Nie każdy wie, czym różnią się od siebie żabki i przelotki, dlatego już na samym początku trzeba wyjaśnić tę kwestię. Jak zostało już wcześniej wspomniane, żabki są klasycznym rozwiązaniem, które było powszechnie stosowane na długo przed pojawieniem się przelotek. Żabki są klamerkami, które nakłada się na karnisz lub szynę, a następnie przyczepia do górnej krawędzi firany. Przelotka to natomiast integralna część firany lub zasłony, która jest w nią permanentnie wszywana. Nie da się zaprzeczyć, że w dzisiejszych czasach to przelotki są chętniej wybierane. Jaki jest tego powód?

Dlaczego rezygnujemy z żabek?

Każdy, kto miał okazję wieszać firanę lub zasłonę na żabki, doskonale wie, jak wiele energii może to kosztować. Zwłaszcza w przypadku długich i ciężkich materiałów, kiedy już po kilku minutach zaczynają boleć ręce. W dodatku łatwo można się pomylić i przyczepić żabkę w niewłaściwym miejscu. Mają one jednak jedną dużą zaletę – firany mocowane na żabki łatwiej się pierze, gdyż przed włożeniem do pralki wszystkie należy odpiąć. Jeśli chodzi o przelotki, zakładanie firan jest szybkie i łatwe. Wystarczy przełożyć wszystkie przelotki przez karnisz i całość powiesić nad oknem. Niestety, w przeciwieństwie do żabek – przelotek nie można zdemontować przed praniem, co nieco utrudnia umieszczenie materiału w pralce. Firany zarówno na żabki, jak i przelotki można znaleźć między innymi w ofercie firmy MS-Dekor, która oferuje szycie na wymiar. Jeśli nie możesz zdecydować się, które rozwiązanie będzie lepsze w przypadku Twojego mieszkania, warto poprosić o pomoc profesjonalnego dekoratora.

Karnisz czy szyna?

Jeśli podobają Ci się szyny, jedynym wyjściem będzie firana na żabki, gdyż niemożliwe jest umieszczenie na nich przelotek. Tradycyjne karnisze pozostawiają o wiele większe pole do popisu, gdyż można na nich powiesić zarówno żabki, jak i firany na przelotkach. Są one o wiele bardziej uniwersalne i można znaleźć modele pasujące zarówno do stylu nowoczesnego, jak i klasycznego. Szyny mają innowacyjny design, dlatego mimo nieco mniejszej praktyczności – są chętnie stosowane w przypadku nowoczesnych wnętrz.

Opracowanie:

MS-Dekor s.c.

Warszawa , Pasaż Ursynowski 3 lok. 12

Podziel się