Materiał Partnera Domofony i wideofony – co należy wiedzieć?

Domofony i wideofony – co należy wiedzieć?

Budując dom staramy się planować rozkład pokoi, myślimy o meblach i wystroju. Jednakże to już etap końcowy przygody związanej ze stawianiem własnego miejsca na ziemi. W początkowych etapach należy pamiętać o instalacji elektrycznej w domu oraz na zewnątrz. Przydatna będzie ona m. in. przy zakładaniu domofonu i wideofonu, które znacznie ułatwiają funkcjonowanie. Dzwonki przy bramie przechodzą do lamusa.

Nie widać ale słychać

Domofony najlepiej sprawdzą się w przypadku, gdy dom stoi w znacznej odległości od bramy. Zazwyczaj opierają się one na systemie simplex, czyli mówi tylko jedna osoba lub duplex, który umożliwia prowadzenie dialogu. Instalacja domofonowa składa się z dwóch urządzeń – unifonu i bramofonu. Unifon montuje się w domu. Najlepiej w takim miejscu, by przez okno dostrzegalna była osoba dzwoniąca. Dodatkowym atutem będą sygnalizatory akustyczne i optyczne. Dzięki nim dźwięk słyszalny będzie w różnych częściach domu lub w ogrodzie. Bramofon z kolei to połączenie mikrofonu, dzwonka i głośnika. Producenci i instalatorzy, np. firma Voldar w Jastrzębiu Zdroju polecają użycie bramofonów wykonanych z aluminium lub z mosiądzu, co zapobiegnie korodowaniu.  Wśród domofonów dostępne są te analogowe, czyli najprostsze systemy, które połączone są kablem. Nowocześniejsze rozwiązanie stanowią domofony cyfrowe. Klawiatura umieszczona na bramofonie umożliwia wpisanie kodu w celu otwarcia drzwi. System ten sprawdzi się w przypadku domów wielorodzinnych. Dzięki analogowo-cyfrowym urządzeniom otwarcie drzwi lub bramy odbywa się za pomocą karty lub kodu. Posiadają one analogowy unifon i cyfrowy bramofon. Nowa technologia sprawia jednak, że dostępne są na rynku domofony bezprzewodowe, wykorzystujące sygnał radiowy. To z kolei może być pożywką dla włamywaczy, gdyż możliwe jest przejęcie tego sygnału.

Mam na ciebie oko

Wideofony to systemy wyposażone w kamerę. Dzięki wiązce promieni podczerwonych nawet w nocy osoba stojąca przed bramą jest widoczna na monitorze zamieszczonym w domu. Zwiększa to bezpieczeństwo systemu. Często wideofonu posiadają funkcję zapisu obrazu, czyli niejako monitoringu. Dzieje się tak w przypadku nieobecności domowników. Naciśnięcie przycisku dzwonka przy bramie spowoduje uruchomienie systemu nagrywania i w późniejszym czasie odtworzenia obrazu.

Dodatkowe funkcje

Wraz z postępem technologicznym system domofonowy można połączyć z innymi urządzeniami lub instalacjami. Za pomocą jednego przycisku można otworzyć garaż lub włączyć światło przed wejściem. Najnowsze urządzenia wpisują się również w szeroko rozumiany inteligentny dom. System można skonfigurować z aplikacją w telefonie i zdalnie sterować i kontrolować otwieranie bram i drzwi. Doświadczeni monterzy, tacy jak w firmie Voldar, z pewnością szczegółowo wyjaśnią wszystkie kwestie i pokażą jak sprawnie obsługiwać instalację.

Opracowanie:

Voldar. Gryt D.

Jastrzębie-Zdrój , Pomorska 35 lok. 13

  • tel. 790 470 007

Podziel się