Materiał Partnera Czym zajmuje się stolarz i czy jest to praca dla każdego?

Czym zajmuje się stolarz i czy jest to praca dla każdego?

Stolarze znajdują zatrudnienie przede wszystkim w firmach budowlanych oraz meblarskich. Każdy stolarz może oczywiście otworzyć również własny warsztat, jednak w takiej sytuacji trzeba zainwestować w odpowiedni sprzęt. Na czym tak dokładnie polega zawód stolarza i czy jest to praca, której może podjąć się każda osoba? Dowiesz się tego w tym artykule.

Zakres obowiązków stolarza

Stolarz meblowy posiada szeroki zakres obowiązków. Możemy do niego zaliczyć czynności takie jak:

  • naprawa i renowacja mebli,
  • montaż mebli,
  • konserwacja i lakierowanie mebli,
  • wykonywanie, obróbka i okuwanie elementów meblowych,
  • dobór odpowiedniego gatunku drewna do konkretnego rodzaju mebli,
  • organizacja pracy, kontrola jakości materiałów oraz wykonanych mebli.

Umiejętności oraz nauka zawodu stolarza

Zawodu stolarza możemy nauczyć się poprzez przyuczenie, a także na różnych kursach i szkoleniach, czy też w szkołach zawodowych. Osoby, które chcą wykonywać ten zawód i szukają odpowiedniego miejsca na naukę, powinny zwrócić uwagę w szczególności na zajęcia praktyczne oraz ich ilość. Odgrywają bowiem najważniejszą rolę w przygotowaniu do pracy. Podczas nauki należy również zdobyć wiedzę teoretyczną, która dotyczy przede wszystkim rodzajów drewna, ich właściwości oraz właściwości substancji chemicznych czy też działania urządzeń stolarskich. Jeśli jednak chcemy podnieść swoje kwalifikacje, możemy zdobyć tytuł czeladnika oraz mistrza. Aby tytuł ten zdobyć, należy odpowiednio zdać organizowane przez okręgową Izbę Rzemieślniczą egzaminy. Oprócz wiedzy, praca stolarza wymaga również posiadania odpowiednich umiejętności manualnych. Duże znaczenie ma również wyobraźnia i zdolności w zakresie matematyki oraz techniki. Stolarz musi umieć się skoncentrować, ponieważ podczas obróbki drewna czy też montowania mebli wykorzystywane są urządzenia, które mogą powodować niebezpieczne sytuacje.

Czy każdy może zostać stolarzem?

Wbrew pozorom praca stolarza nie jest zawodem dla każdego. Zdobyta wiedza niestety nie wystarczy, aby osiągnąć sukces. Osoby, które faktycznie chcą go osiągnąć, muszą posiadać pewne, określone cechy, takie jak cierpliwość czy też precyzja. Przede wszystkim trzeba lubić, to co się robi, aby mieć z tego satysfakcję i się nie męczyć. Praca stolarza może przynieść naprawdę wysokie dochody, pod warunkiem, że posiadamy doświadczenie, wiedzę, odpowiednie cechy oraz chcemy to robić. Jeśli jednak nie chcemy zatrudniać sięw tej branży i szukamy odpowiedniej firmy stolarskiej, powinniśmy zwrócić uwagę tylko na te profesjonalne, np. na firmę MODREW Usługi Stolarskie Leon Morzywołek, w której ofercie znajdziemy m.in. drewniane ławki i huśtawki.

Opracowanie:

Podziel się