Materiał Partnera Czym różnią się żaluzje od rolet?

Czym różnią się żaluzje od rolet?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki rodzaj osłon okiennych powinni wybrać. Nie jest to wcale łatwa decyzja, należy przy tym wyborze wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak np. rodzaj pomieszczenia, w której chcemy osłony zamontować. Rolety prezentują się elegancko i ciekawie, jednak żaluzje uchodzą za te praktyczne. Wyjaśniamy czym się różnią oraz które z nich powinniśmy wybrać.

Różnice między roletami a żaluzjami

Ludzie bardzo często mylą żaluzje z roletami, przez co zdarza się nawet w sklepach, że nazwy tych osłon używane są dowolnie. Rolety różnią się od żaluzji przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane. Produkuje się je przy użyciu tkanin naturalnych bądź mieszanek tych tkanin z tkaninami syntetycznymi. Żaluzje najczęściej robi się z aluminium, które odbija promienie słoneczne, jednak się nagrzewa. Rolety wyglądają jak zrolowane zasłony, które się rozwija. Żaluzje jednak wyglądają jak zestaw listewek nazywanych lamelkami.

Kiedy należy zdecydować się na rolety, a kiedy na żaluzje?

Rolety pasują do sypialni i salonu. Jeśli posiadamy sypialnię mocno zdobioną i urządzoną w stylu klasycznym, powinniśmy wybrać rolety weneckie. Są wzorzyste i pofałdowane, zatem będą pasować. Do minimalistycznych wnętrz nadadzą się rolety o jednolitym kolorze oraz prostym kształcie. Coraz więcej osób kupuje do salonu rolety dzień-noc, które są praktyczne. Zamiast charakterystycznych lamelek posiadają poprzeczne pasy, pomiędzy którymi znajdują się przestrzenie. Na popularności zyskały także rolety plisowane, które świetnie prezentują się na dużych szybach oraz przeszklonych ścianach w salonach. Plisowane rolety są bardzo podobne do żaluzji, jednak bardziej funkcjonalne i praktyczne. Zwija się je w harmonijkę. Świetnie sprawdzają się w zaciemnianych pomieszczeniach. Żaluzje uważane za mało eleganckie, choć tak naprawdę jest to kwestia gustu. Pasują bardziej do pomieszczeń o surowym wyglądzie, produkowane są najczęściej w szarym, stalowym bądź białym kolorze, dlatego świetnie pasują do łazienek. Takie klasyczne żaluzje ciekawie będą się prezentować również w kuchni, jeśli posiadamy modne meble, w kolorze białym, szarym czy czarnym. Najpopularniejsze są teraz żaluzje produkowane z PCV, które się nie nagrzewają tak, jak te zrobione z aluminium. Szczelne żaluzje nie będą prześwitywać, co często jednak ma miejsce w przypadku rolet. Na rynku możemy znaleźć wiele firm, np. PPHU Ryza Blinds, która w swojej ofercie posiada m.in. żaluzje oraz rolety. Kupując te produkty w odpowiedniej firmie, będziemy mieć pewność, że są one wysokiej jakości, a przecież właśnie o to nam chodzi.

Opracowanie:

PPHU Ryza Blinds

Warszawa , Echa Leśne 39

Podziel się