Materiał Partnera Czym jest budynek inteligentny?

Czym jest budynek inteligentny?

Coraz częściej w nowo budowanych domach mamy do czynienia z większą ilością instalacji oraz urządzeń, które służą zapewnieniu większego komfortu domownikom. Obecnie wszelkiego rodzaju instalacje wodno-kanalizacyjne, grzewcze, a także elektryczne są czymś standardowym. Jednakże nie każdemu to wystarczy, dlatego decydujemy się na nowocześniejsze rozwiązania. Tym jest np. inteligentny budynek. Co go charakteryzuje?

Jakie budynki określa się mianem inteligentnych i jakie są ich zadania?

Nowoczesne obiekty mieszkalne często określa się mianem inteligentnych budynków. Oznacza to obiekty, które poza podstawowymi instalacjami posiadają także inne systemy, których nie spotykamy często w tradycyjnych budynkach. Montażem tych elementów zajmuje się m.in. firma IkoCechą charakterystyczną budynków inteligentnych jest duża zawartość Elementów Kontrolno Sterujących. Przez to rozumie się urządzenia elektroniczne, które stanowią część wyposażenia domu, a także elektronikę związaną z instalacjami.

Głównym zadaniem tworzenia inteligentnych obiektów mieszkalnych jest zapewnienie jak największej ilości udogodnień dotyczących obsługi tradycyjnych instalacji. To możliwe jest tylko dzięki zautomatyzowaniu procesów. Najbardziej jest to zauważalne na przykładzie ogrzewania. W tradycyjnych budynkach instalacja grzewcza wymaga najczęściej ręcznego podawania paliwa, a także ręcznego wyłączania i włączania pieca. Ręcznie musimy także sterować temperaturą w pomieszczeniach, co wiąże się z większym zaangażowaniem użytkownika na wszelkich etapach działania. System Inteligentnego Budynku w sposób automatyczny zautomatyzuje utrzymanie temperatury w pomieszczeniach biorąc nawet pod uwagę nawet zmianę czynników zewnętrznych. Możemy go również wykorzystać do zautomatyzowania podlewania ogrodu, podgrzewania wjazdów i chodników, sterowania oświetleniem, roletami, oknami. System EIB jest zintegrowany z Centralą Alarmową, Kamerami, Domofonem pozwala to sterować tymi urządzeniami z jednej aplikacji oraz reagować odpowiednio na sygnały z nich wychodzące np. zadziałanie czujnika zalania spowoduje zamknięcie zaworu wody i wysłanie informacji do użytkownika lub administratora, informacja ze Stacji pogodowej o silnym wietrze lub opadach spowoduje zamknięcie rolet okien i np. wyłączenie podlewania ogrodu. System może również sterować gniazdkami elektrycznymi oraz alarmować w razie pożaru lub pojawienia się tlenku węgla w razie tego drugiego z automatu przewietrzy pomieszczenie. Rolą inteligentnych obiektów jest zminimalizowanie potrzeby ręcznego sterowania.

Jak działają systemy grzewcze w inteligentnych domach?

Inteligentne systemy grzewcze złożone są między innymi z urządzeń pomiarowych, które potrafią samodzielnie określić temperaturę w danym pomieszczeniu. W związku z tym określą zapotrzebowanie na ciepła. Ponadto takie ogrzewania wyposażone są w sterujące urządzenia, których zadaniem jest włączanie i wyłączanie ogrzewania. Dodatkowym atutem takich systemów grzewczych jest możliwość monitorowania pracy całego systemu i przekazywania informacji użytkownikowi w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości. Dzięki temu inteligentne ogrzewanie może być częściowo lub w całości zautomatyzowane. Jedyną czynnością, jaką musi wykonać użytkownik jest wprowadzenie odpowiednich parametrów, które mają być osiągane przez system. Dotyczy to np. ustawienia temperatury w pomieszczeniach.

Stosowanie inteligentnej instalacji grzewczej daje wiele korzyści użytkownikom. Przede wszystkim nie muszą być oni zaangażowani w pracę instalacji tak, jak w standardowych obiektach mieszkalnych. Poza tym odpowiednie urządzenia nieustannie monitorują parametry pracy. Kolejnym plusem jest automatyczne sterowanie instalacji, dzięki czemu osiągamy oszczędności energetyczne i finansowe, ponieważ praca ogrzewania jest dostosowana do zapotrzebowania na ciepło. Warto dodać, że inteligentne domy to nie tylko automatyzacja instalacji ogrzewania. Coraz częściej dotyczy to również współpracy wszystkich instalacji, jakie znajdują się w danym domu, co wpływa na przyjemność z ich korzystania.

Opracowanie:

Iko sp. z o.o. sp.k.

Tarnów , Krakowska 283

Podziel się