Materiał Partnera Czym jest armatura pożarnicza?

Czym jest armatura pożarnicza?

Armatura pożarnicza jest sprzęt, który służy do ochrony przeciwpożarowej. Jest to obowiązkowe wyposażenie każdej jednostki straży pożarnej, pozwalające na szybkie oraz skuteczne łączenie sprzętu gaśniczego, gdy zajdzie taka potrzeba. Elementy te powinny cechować się niezawodnością i doskonałą jakością wykonania, ponieważ od tego zależy szybkość zażegnania zagrożenia przez strażaków. Sprawdź, co wchodzi w zakres armatury pożarniczej  i gdzie można zakupić ten sprzęt.

Co wchodzi w skład armatury pożarniczej?

Armatura wodna to pomocnicze wyposażenie instalacji wodnych, które umożliwia jej właściwe wykorzystanie. Szczególnym typem armatury wodnej jest armatura pożarnicza – elementy liczne sprzętu gaśniczego. Do najpopularniejszych elementów armatury pożarniczej zaliczyć można:

 • łączniki do węży,
 • nasady,
 • pokrywy nasad,
 • przełączniki.
 • prądownice wodne i pistoletowe,
 • zasysacze pianowe.

To kompleksowe wyposażenie jednostek straży pożarnej obejmuje też klucze do łączników i hydrantów, rozdzielacze, zbieracze, regulatory ciśnienia, smoki ssawne, pływaki, działka wodne oraz przenośne zbiorniki z wodą lub wodnym środkiem gaśniczym. Nie można zapomnieć także o wężach strażackich (ssawnych lub tłoczonych), bez których ugaszenie ognia często nie byłoby możliwe.

Łączniki do węży – najważniejszy element armatury pożarniczej

Za najważniejszy element całej armatury stosowanej w ochronie przeciwpożarowej uważane są łączniki do węży. Wykonane są z opornego na korozję aluminium, mosiądzu lub ze stali kwasoodpornej. To za ich pomocą łączy się poszczególne elementy armatury wodnej. W ofercie firm zaopatrujących jednostki straży pożarnej  znajdziesz:

 • łączniki do węży tłoczne,
 • łączniki do węży ssawne,
 • łączniki do węży tłoczno-ssawne.

Za pomocą łącznika można podpiąć wąż strażacki do prądownicy z jednej strony, a także wpiąć go do autopompy lub motopompy. Stosując łączniki do węży, można więc stworzyć niezwykle skuteczną linię gaśniczą.

Zastosowanie nasad i przełączników

W wyposażeniu jednostek strażackich na pewno znajdziesz też różnego typu nasady oraz przełączniki. Nasady dzielą się na:

 • nasady z gwintem wewnętrznym,
 • nasady z gwintem zewnętrznym,
 • nasady hydrantowe oraz nasady służące do mocowania sprzętu.

Te ostatnie pozwalają w szybki i prosty sposób zainstalować sprzęt gaśniczy na samochodach oraz ułatwiają jego transport. Nasady z gwintem zewnętrznym wykorzystuje się z kolei do podłączania sprzętu do urządzenia z podobnym gwintem.

Często używa się również przełączników, za pomocą których łączy się ze sobą węże tłoczne o różnych średnicach wewnętrznych. Można zastosować je także, gdy chce się podpiąć wąż do armatury pożarniczej z inną wielkością nasady niż łączniki.

Gdzie można kupić armaturę pożarniczą?

Na pewno zastanawiasz się, gdzie jednostki straży pożarnej zakupują wysokiej jakości sprzęt. Armatura pożarnicza musi być bowiem w pełni sprawna – od tego zależy bezpieczeństwo wielu osób. Firma Bogdan Gil – producent węży strażackich to godne zaufania przedsiębiorstwa, którego asortyment stanowi właśnie sprzęt specjalistyczny wykorzystywany w działaniach z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Poza produktami własnymi firma ta oferuje też sprzęty cenionych na rynku producentów.

Opracowanie:

Bogdan Gil

Bielsko-Biała , Piekarska 215

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas