Artykuł sponsorowany Czy zielone dachy są odporne na ogień?

Czy zielone dachy są odporne na ogień?

Dachy zielone są znakomitym sposobem na zagospodarowanie powierzchni dachu i wykorzystanie jej w sposób zapewniający korzyści związane z lepszą izolacją cieplną oraz akustyczną, a także poprawą estetyki otoczenia i wpływem na mikroklimat występujący w ich najbliższym sąsiedztwie. Zielone dachy są często wykonywane na budynkach mieszkalnych, garażach czy tarasach, a ich dodatkową zaletą jest korzystny wpływ na bezpieczeństwo pożarowe budynku.

 

 

Budowa zielonego dachu

 

Zielony dach to rozwiązanie, które umożliwia posadzenie specjalnie dobranej roślinności na powierzchni dachu. Zielony ogród stworzony na dachu poprawia różne parametry użytkowe budynku, a jednocześnie wpływa korzystnie na całe otoczenie i osoby, które mogą z niego korzystać. Najczęściej ogrody dachowe są wykonywane na budynkach z dachami płaskimi, istnieją jednak rozwiązania pozwalające na obsadzenie roślinnością także dachów o nachylonych połaciach.

 

Założenie ogrodu dachowego jest możliwe dzięki wykorzystaniu kilku warstw umożliwiających rozwój roślin i zabezpieczających konstrukcję budynku przed ich systemem korzeniowym i wodą. W przypadku najpopularniejszego dachu odwróconego strop budynku jest pokrywany warstwą hydroizolacji. Nad nią umieszcza się termoizolację, a na niej kolejne elementy zielonego dachu, które pełnią jednocześnie funkcję balastu.

 

Dolna warstwa to hydroizolacja, która zapobiega przenikaniu wody z całej konstrukcji zielonego dachu. Na niej układa się geowłókninę, chroniącą membranę hydroizolacyjną. Na niej znajduje się specjalna mata drenażowa, która pomaga w rozprowadzaniu po całym dachu wody opadowej. Wyżej układa się geowłókninę zapobiegającą zatykaniu się drenaży. Ponad nią umieszcza się tzw. substrat, który jest podłożem, na którym rozwijają się rośliny. Ostatnią górną warstwę stanowią nasadzenia – wyjaśnia specjalista z firmy Xeroflor, która zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem zielonych dachów.

 

Bezpieczeństwo pożarowe zielonego dachu

 

Zielony dach, poza swoimi innymi zaletami jest również uważany za bezpieczny pod względem pożarowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za przekrycie dachowe nierozprzestrzeniające ognia (NRO) uznaje się te, które spełniają wymogi klasy BROOF (t1) lub klasy BROOF. W przypadku klasy BROOF (t1) są one wykonywane z materiałów badanych zgodnie z normą PN-ENV 1187:2004 A1:2007, które uzyskały odpowiednie wyniki w zakresie powierzchniowego rozprzestrzeniania się ognia oraz wnikania ognia do wewnątrz budynków.

 

W przypadku niektórych budynków dopuszcza się również stosowanie zielonych dachów  zaliczonych do kategorii SRO (słabo rozprzestrzeniających ogień). Kategorię tę uzyskują dachy, które nie pozwalają na penetrację ognia do wnętrza budynku, nie spełniają jednak jednego lub więcej kryteriów związanych z powierzchniowym rozprzestrzenianiem się ognia.

 

Przy wykonywaniu zielonego dachu stosuje się również specjalnie opracowane zalecenia, które mają na celu zmniejszenie ryzyka pożarowego. W ich myśl zielony dach ekstensywny powinien być pokryty substratem składających się w przeważającej części ze składników mineralnych (zawartość części organicznej do 20%), a jego grubość nie powinna być mniejsza niż 3 cm. Wokoło nasadzeń powinna być wykonana opaska z materiału niepalnego o szerokości 0,5 m. Jednocześnie pasy zieleni o długości ponad 40 m muszą być oddzielone od siebie murkiem o grubości 30 cm albo ścieżką z materiału niepalnego o szerokości 1 m. Wszystkie otwory dachowe: świetliki, klapy oddymiające czy włazy muszą być otoczone materiałem niepalnym o szerokości 0,5 m. Zielone dachy intensywne, które wymagają zwykle dodatkowego nawadniania, a zatem i utrzymywania wyższej wilgotności uważa się za bezpieczne bez dodatkowych obostrzeń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas