Artykuł sponsorowany Choroby grzybowe trawników - jak je rozpoznawać, zwalczać i im zapobiegać?

Choroby grzybowe trawników - jak je rozpoznawać, zwalczać i im zapobiegać?

O trawnik trzeba odpowiednio dbać. Stosowanie nieodpowiednich nawozów czy zbyt obfite podlewanie może skutkować pojawianiem się różnych chorób grzybowych. Wielu z nich można jednak uniknąć bez konieczności stosowania środków ochrony roślin. Dowiedz się, jak zapobiegać chorobom grzybowym, a także jak je rozpoznawać i zwalczać w przypadku wystąpienia.

Pleśń śniegowa

Jedną z najczęstszych, a zarazem najgroźniejszych chorób atakujących trawniki jest pleśń śniegowa. Grzyb atakuje najczęściej zimą, choroba rozwija się pod śniegiem, a objawy widoczne są po jego stopnieniu. Wbrew nazwie pleśń śniegowa może jednak wystąpić również w innych porach roku. Objawia się białym lub biało-różowym nalotem, który z biegiem czasu zmienia kolor na brunatno-pomarańczowy, a trawa zaczyna zamierać.

Jak zapobiec wystąpieniu tej choroby? Aby uniknąć pleśni śniegowej, trzeba odpowiednio zadbać o trawnik jesienią. Należy skosić trawnik nisko oraz przeprowadzić jego aerację, czyli napowietrzanie, a także ograniczyć stosowanie nawozów azotowych jesienią,, które sprzyjają rozwojowi grzybów. Nie można także chodzić po trawniku pokrytym warstwą śniegu, aby zapobiec przyduszeniu trawy – tłumaczy specjalista z firmy Xeroflor, która zajmuje się produkcją trawników w rolce. W przypadku wystąpienia choroby trzeba porządnie wygrabić trawnik w celu usunięcia resztek roślinnych, a w ubytkach ponownie zasiać trawę bądź uzupełnić ją kawałkiem trawnika z rolki.

Choroby zgorzelowe

Choroby zgorzelowe traw – zgorzel fuzaryjna traw, zgorzel podstawy źdźbła i zgorzel siewek traw – prowadzą do zamierania źdźbeł i korzeni, co skutkuje pojawianiem się na trawniku plam o różnym kształcie. W przypadku zgorzeli siewek wokół plam pojawia się dodatkowo biała, watowata grzybnia, a liście wydają się pokryte śluzem. Aby uniknąć chorób zgorzelowych, należy, podobnie jak w przypadku pleśni śniegowej, ograniczyć stosowanie nawozów azotowych. Trzeba także zadbać o właściwe pH gleby – jej odczyn powinien być lekko kwaśny – oraz odpowiednio nawadniać trawnik, nie podlewając go „na zapas”.

Rdza traw

Choroba zwana rdzą traw, jak można domyślić się po jej nazwie, objawia się małymi plamami pokrytymi pomarańczowo-brunatnym lub rudawym nalotem. Jest wywoływana przez grzyby Puccinia spp. i Uromyces spp. Aby sobie z nią poradzić, wystarczy regularnie kosić trawnik, dzięki czemu porażone części traw zostaną usunięte. Warto także odpowiednio nawozić trawnik oraz nie dopuszczać do powstawania zastoisk wodnych.

Żółta plamistość trawników

Żółta plamistość trawników objawia się niewielkimi, żółtymi plamami w kształcie okręgów. Widoczna jest zazwyczaj po niskim koszeniu trawnika. Atakuje zarówno trawnik z rolki, jak i z siewu. Wywołuje ją grzyb Sclerotinia homoeocarpa, który rozwija się najlepiej przy wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności powietrza. Aby uniknąć tej choroby, należy nawozić trawnik w sposób zrównoważony, , jak również podlewać go w godzinach porannych, by zdążył wyschnąć. Wygrabienie trawnika oraz jego wertykulowanie pozwoli zaś usunąć nadmiar filcu.

Czerwona nitkowatość traw i różowa plamistość trawników

Dwie choroby traw, które zazwyczaj występują wspólnie. Wywołują je grzyby Leatisaria fuciformis oraz Limonomyces roseipellis. Ta pierwsza skutkuje pojawianiem się na źdźbłach czerwonej, nitkowej grzybni, a druga biało-różowej, błoniastej grzybni. Trawa traci kolor i słabiej rośnie. W celu zapobiegania występowaniu obu chorób należy stosować zróżnicowane nawożenie, wertykulować trawnik, by usunąć nadmiar filcu, a porażoną chorobą trawę wygrabić. Chłodna i wilgotna pogoda, brak nawożenia azotowego sprzyjają rozwojowi tych chorób.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas