Artykuł sponsorowany Ceramika – jej praktyczne i dekoracyjne zastosowanie

Ceramika – jej praktyczne i dekoracyjne zastosowanie

Wyroby ceramiczne towarzyszą człowiekowi właściwie od zarania dziejów. Znane były już w epoce kamienia łupanego, czyli paleoitu, gdzie wytwarzano podstawowe naczynia gospodarcze. Na przestrzeni lat zmieniły się zarówno metody wytwarzania ceramiki, techniki jej zdobienia, forma oraz zastosowanie. Obecnie ceramika wykorzystywana jest w budownictwie, elektronice czy przemyśle kosmicznym. Towarzyszy nam na co dzień w formie przedmiotów użytkowych, jak też pięknych, ręcznie wykonanych dekoracji.

Zastosowanie ceramiki

Słowo ceramika pochodzi z greki. Kemaros oznacza ziemię lub glinę. Ceramika to wszelkie wyroby gliniane otrzymane w procesie wypalania w piecach tunelowych lub komorowych temperaturze osiągającej od 900 do 2000 st. C. Niektóre, tak jak wykonywane ręcznie przez rzeźbiarza anioły z gliny szamotowej, dostępne w Rota, są dodatkowo szkliwione. Dobrej jakości ceramika charakteryzuje się odpornością na ścieranie oraz bardzo wysokie temperatury i ogień, wytrzymałością na działanie czynników chemicznych. Posiada także świetne właściwości mechaniczne oraz izolacyjne. Te wszystkie cechy sprawiają, iż ceramika posiada bardzo szerokie zastosowanie. W budownictwie stosuje się ją do wyrobu betonu, cegieł izolacyjnych, mat ceramicznych czy rękawic ochronnych. Stanowi element budowy różnego rodzaju pieców, w tym dobrze znanych pieców kaflowych, w których ów kafle mogą dodatkowo stanowić ciekawą ozdobę. W akwarystyce ceramikę stosuje się do filtracji wody. Powszechnie ceramika stosowana jest przez nas wszystkich w domach. Wyposażenie łazienek, w postaci umywalek, czy urządzeń sanitarnych, kuchni w postaci pięknych naczyń, w salonie, będące elementem dekoracyjnym, jest nam wszystkim dobrze znane.

Ceramika artystyczna

Artystyczne przedmioty ceramiczne mogą pełnić funkcję użytkową i dekoracyjną. Kto z nas nie posiada w domu porcelanowej zastawy obiadowej albo chociaż serwisu kawowego, ozdobionego np. motywem kwiatowym lub jakimś złotym wzorem. Wyroby ceramiczne, które niegdyś stanowiły przedmioty codziennego użytku, jak chociażby ręcznie malowane wazony, patery na owoce czy strojne cukiernice, dziś , z racji swego sędziwego wieku i delikatności, zdobią kredensy i witryny w wielu domach. W ostatnich latach powróciła moda na rękodzieło artystyczne, wśród którego znalazły się też ceramiczne dzieła sztuki. Ręcznie wykonane rzeźby są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Dokładnie jak anioły ceramiczne proponowane przez krakowską firmę Rota, która jest pośrednikiem między klientem a artystą. Stworzone z gliny szamotowej, przez cenionego w Polsce i poza jej granicami, rzeźbiarza, urzekają swoim pięknem oraz oryginalnością. Surowe lub szkliwione, ze skrzydłami w różnych barwach, zachwycą każdego konesera dobrej sztuki. Są dostępne w wielu odsłonach. Anioły małe i duże oraz średnie, stojące, siedzące czy skulone, anielskie akty i półakty, białe lub czarne. Wszystkie piękne, a każdy inny i niesamowicie wspaniały. Unikalną kolekcję aniołów dopełniają ceramiczne smoki oraz figurki zwierząt z szamotki. Każdy, z oferowanych wyrobów, jest niepowtarzalny i idealnie nadaje się jako podarunek dla bliskich lub jako ozdoba domu, balkonu lub ogrodu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas