Artykuł sponsorowany Ceramika jako polski towar eksportowy

Ceramika jako polski towar eksportowy

Polska ceramika to produkty, które są niezwykle popularne — nie tylko w Europie, ale niemal na całym świecie. Ich sposób wykonania, duża wytrzymałość, a także  estetyka i wzornictwo sprawiają, że eksportuje się je do coraz większej ilości krajów. Co sprawia, że wyroby ceramiczne cieszą się tak ogromnym zainteresowanie? Sprawdź, które produkty wybiera się najczęściej.

 Co czyni polską ceramikę wyjątkową?

Polska ceramika z Bolesławca to kilkaset lat historii. Tradycyjne wyroby już na samym początku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem — głównie ze względu na sposób produkcji. Każde naczynie wyrabia się i maluje ręcznie. Do stworzenia niezwykłych wzorów używa się specjalnym stempelków. Mają one specjalne kształty:

  • kółka,
  • kropki,
  • listki.
Wzory, które znajdują się na ceramice bolesławieckiej są imponujące, ale też bardzo charakterystyczne dla Polski. Nawiązują one do motywów folklorystycznych, co zwiększa ich popularność. Na jasnym, lekko kremowym tle umieszcza się wzory w podobnej kolorystyce. Najczęściej jest to granat. Zdarza się jednak, że wzbogaca się je dodatkowymi elementami w innych odcieniach — tłumaczy specjalista z firmy MANUFAKTURA W BOLESŁAWCU Sp. z o.o. Sp. k..

Tym, co wyróżnia polską ceramikę bolesławiecką jest także jej niezwykła wytrzymałość. Specjalna obróbka sprawia, że poszczególne naczynia doskonale nadają się do serwowania nawet bardzo gorących potraw. Nie ma obaw o ich uszkodzenie. Dużą zaletą jest także wygoda wynikająca z możliwości czyszczenia ceramiki w zmywarce. Każdy, kto inwestuje w naczynia ma świadomość, że są to produkty, które bez przeszkód można wykorzystywać przed kilkadziesiąt lat.

Dlaczego ceramika z Bolesławca jest tak popularna na całym świecie?

Popularność bolesławieckiej ceramiki trwa tak naprawdę od wielu lat. Początkowo wybierali ją obywatele europejskich krajów: Niemiec, Włoch, Francji, czy Wielkiej Brytanii. Była to nowość na międzynarodowym rynku. Z biegiem czasu poszerzono jednak obszar eksportu i obecnie obejmuje on ponad dwadzieścia krajów, a wśród najdalszych znajdują się między innymi Stany Zjednoczone, Korea czy Japonia.

Na popularność naczyń wpływają przede wszystkim wspomniane już wcześniej wzory. Precyzyjne wykonanie i wysoka estetyka sprawiają, że ceramikę z Bolesławca uznaje się na prawdziwe dzieła sztuki. Chociaż często wykorzystuje się ją do podawania posiłków, czy serwowania napojów, to równie często znajduje także specjalne miejsce i występuje jako ozdoba.

Największą popularnością, jeżeli chodzi o ceramikę bolesławiecką, cieszą się przede wszystkim gotowe zestawy kawowe, śniadaniowe, czy serwisy do herbaty. Jednak coraz więcej osób sięga także po inne elementy — niekonieczne po samą zastawę stołową. Wśród eksportowanych przedmiotów można więc znaleźć między innymi akcesoria łazienkowe, lampiony, zegary, czy nawet lampy. Te, podobnie jak wszystkie inne, charakteryzują się ręcznym wykonaniem.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas